Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal reportażu telewizyjnego Camera Obscura

(bog)
"Złota rybka” to film, który obejrzymy w czwartek. Dokument traktuje o kolorowej codzienności osób upośledzonych, mieszkających w Domu Pomocy Społecznej. Główną oś filmu stanowią przygotowania do spektaklu teatralnego "Bajka o złotej rybce”, adaptacji utworu Aleksandra Puszkina.
"Złota rybka” to film, który obejrzymy w czwartek. Dokument traktuje o kolorowej codzienności osób upośledzonych, mieszkających w Domu Pomocy Społecznej. Główną oś filmu stanowią przygotowania do spektaklu teatralnego "Bajka o złotej rybce”, adaptacji utworu Aleksandra Puszkina. fot. Kadr z Filmu
Jakie trendy i tematy dominują w sztuce reportażu telewizyjnego? Odpowiedź na to pytanie da kolejna edycja festiwalu Camera Obscura.

W tym roku fani najszlachetniejszej formy telewizyjnej będą mogli obejrzeć 26 prezentacji w ramach dwóch konkursów. Pierwszy to tak zwany konkurs międzynarodowy, na który złoży się 13 dłuższych, dominujących w zachodnich telewizjach form. Tyle samo filmów, ale już krótszych, obejrzymy w ramach konkursu ogólnopolskiego. Złożą się na nie przede wszystkim produkcje z dobrze nam znanych programów: "Uwaga", "Magazyn Ekspresu Reporterów", czy "Interwencja".

Projekcje konkursowe zostały skumulowane w czwartek i piątek, od godz. 11 do 22, na dużej scenie Teatru Polskiego.
Konkurs to oczywiście główna część Camery Obscury, ale nie jedyna. Przewidziano bowiem jeszcze pokazy specjalne. Pierwsze dwa filmy obejrzymy już w środę, zaraz po inauguracji festiwalu, na którą zapraszamy przed galerię "Drukarnia".

Program festiwalu:

Środa:
godz. 18 - gala otwarcia Festiwalu na placu przy galerii "Drukarnia",
godz. 20 - pokazy specjalne na dużej scenie TP: "Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego" i "Królik po berlińsku".

Czwartek:
godz. 11-13 - konkurs międzynarodowy: "Liczył się tylko honor", "Cena wolności", "Kto prowadzi grę wokół Aleksandra Gudzowatego?",
godz. 13.15-14.15 prezentacja reportaży i artystycznych form radiowych na małej scenie TP
godz. 14.30-16.35 - konkurs ogólnopolski na dużej scenie TP: "Krzyżackie gniazdo", "110 tys. za leczenie", "Spadłem z nieba", "Celnicy kontra przemytnicy", "Złodzieje pociągowi", "Okradziony załatwiony",
godz. 17-18 - konkurs międzynarodowy na dużej scenie TP: "Andrzej S., zawód psycholog", "Złota rybka", "Children of Beslan - 5 Years on", "Pekin 2008"
godz. 21-21.45 - specjalny pokaz pozakonkursowy na dużej scenie TP: "Siedem x K", a w godz. 21.45-22.30 spotkanie z bohaterkami filmu.
- Będą to filmy dokumentalne. Jeden jest o ostatniej książce Ryszarda Kapuścińskiego, a drugi "Królik po berlińsku", to prawdziwa gratka dla fanów dobrego dokumentu. Obraz ten został bowiem zgłoszony do kampanii promującej polskie filmy dokumentalne do nagrody Oscara. Przeszedł przez pierwsze sito i jest na liście pozycji, które w przyszłym roku będą brane pod uwagę do Oscara za najlepszy dokument - zachęca Remigiusz Zawadzki, dyrektor festiwalu i reżyser filmu "Siedem x K". Ten ostatni obraz zostanie pokazany w czwartek wieczorem.

Smaczku festiwalowi dodaje w tym roku również fakt rozszerzenia jego formuły o reportaże radiowe. A już zupełną nowością będzie fotokast, czyli specjalny reportaż o Bydgoszczy i bydgoszczanach wykonany ze zdjęć. Obejrzeć go będzie można w środę, w trakcie inauguracji festiwalu.
Wstęp na wszystkie festiwalowe pokazy jest darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska