Okazją do organizacji Festiwalu Trzech Kultur, który w niedzielę do Janiej Góry przyciągnął wielu ludzi, było 150-lecie kół gospodyń wiejskich w Polsce. Warto wiedzieć, że pierwsza organizacja pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” powstała w Piasecznie na Pomorzu w 1866.
Lokalna Grupa Działania Gminy Powiatu Świeckiego zaprosiła do Janiej Góry gospodynie z trzech sąsiadujących ze sobą krain: Kociewia, Kujaw i Kaszub.
Panie prezentowały bogaty dorobek swoich kół. Były hafty, ozdoby szydełkowe, bukiety polnych kwiatów, rzeźby ludowe, dekorowane pojemniki i cała fura przysmaków: ciasta, pajdy chleba ze smalcem, pierogi, kluski ziemniaczane z kapustą czy ruchanki z fjutem KGW gminy Jeżewo. Dla kontrastu pojawiły się smaki celtyckie, a wśród nich ślimaki winniczki faszerowane szpinakiem i zapiekane z masłem, ziołami oraz czosnkiem. Niektóre koła przywiozły ze sobą kroniki, np. KGW z Czarlina na Kociewiu. Dodatkowe atrakcje w formie konkursów organizował też powiat świecki.
- Imprezę uważam za bardzo udaną. Mimo wielu zbliżonych inicjatyw, ta prezentuje czysty folklor i to jest jej największym atutem - mówił Zdzisław Plewa, prezes LGD Gminy Powiatu Świeckiego. - Jeśli moją opinię będzie podzielać więcej osób, postaramy się, żeby Festiwal Trzech Kultur odbył się ponownie. Niekoniecznie w Janiej Górze.
- Chętnie pojawię się na kolejnej edycji tej imprezy. Atmosfera jest wyjątkowa, a zainteresowanie miodami spore - chwalił Sławomir Wnuk, pszczelarz z Lniana.
- Fajna impreza i świetna pogoda, wyjątkowo sprzyjająca - podkreślała Alina Bizoń z Par-lina, która przybyła do Janiej Góry z przetworami.
Wyjątkowym elementem 150 urodzin kół gospodyń wiejskich były występy zespołów ludowych. Zachwycały różnorodnością repertuaru, efektownymi strojami i pozytywną energią.