Spis treści
- Był silny wiatr i zaczął padać deszcz, ale impreza udała się, było duże zainteresowanie, a ludzie zadowoleni – opowiada Irena Wsołek, sołtys Serocka w powiecie świeckim.
„Serockie Świętojanki” Koło Gospodyń Wiejskich z Serocka zorganizowało 22 czerwca 2024 r. na boisku im. Bogdana Kawalca w Serocku. Przygotowano szereg atrakcji. - Zobaczyliśmy przedstawienia w wykonaniu rodziców dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Serocka i naszego koła gospodyń wiejskich. Oba wzbudziły duże zainteresowanie – podkreśla pani sołtys.
Panna dwunasta i szukanie kwiatu paproci
Rodzice wystąpili w efektownych strojach. - Zaprezentowali luźne adaptacje kilku bajek - wyjaśnia Irena Wsołek. - To przedstawienie zostało wystawione 1 czerwca dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serocku i tak się podobało, że chcieliśmy, żeby pokazali je ponownie. To nie jest sztuka na raz, warto było pokazać ją szerszej publiczności. Cieszymy się, że rodzice się na to zgodzil.
Druga inscenizacja nawiązywała do Nocy Świętojańskiej. - Nosiła tytuł „Panna dwunasta”. Wykorzystane w niej zostały pieśni sobótkowe w wykonaniu KGW i dzieci ze szkoły podstawowej – uściśla pani sołtys.
Odbyło się też wiele konkursów zręcznościowych, sportowych i dwa tematyczne: gra terenowa „Poszukiwanie kwiatu paproci” i konkurs na najpiękniejszy wianek.
- Można było przyjść w wianku zrobionym przez siebie lub wykonać go na miejscu, w strefie wiankowej, gdzie oferowano też zabawne tatuaże, malowanie twarzy i inne atrakcje dla dzieci – opowiada Irena Wsołek.
Sernikowe koło gospodyń
Ciekawą atrakcją była przejażdżka uazem, zabytkową ciężarówką z Rosji. Oblegano też strefę gastronomiczną. Można było zjeść kluchy sołtysowej, gołąbki przewodniczącej KGW, kiełbaski, grochówkę, zupę gulaszową i liczne słodkości.
- W tym wypieki koła gospodyń, głównie serniki, bo nasze koło specjalizuje się w sernikach. Na sobótkową imprezę upiekły osiem różnych serników – zaznacza pani sołtys. - Była także strefa z popcornem, watą cukrową i goframi. Wszystkie atrakcje dla podniebienia zostały przygotowane na sprzęcie, który kupiliśmy za pieniądze ze wsparcia na realizację działalności, przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zaznacza pani sołtys.
Panie z KGW wystąpiły w strojach kupionych z dotacji w ramach projektu „Serockie Świętojanki”, który sfinansowała gmina Pruszcz.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom festynu i darczyńcom.
- Jesteśmy wdzięczni za odzew i wsparcie, bo lista sponsorów była bardzo długa – podkreśla pani sołtys.
