
"Złoty pociąg" - film sensacyjny prod. polsko - rumuńskiej z 1986 roku. Obraz opowiada o fikcyjnym przewozie polskiego złota z kraju, przez Rumunię do Anglii.
Pierwsze kilka minut zostało nakręconych na dworcu kolejowym w Janowcu Wielkopolskim (dla celów filmowych nosił nazwę Chojnice) oraz pod wiaduktem kolejowym przy ul. Śniadeckich, nad rzeką Wełną.
Reżyseria: Bohdan Poręba
Premiera: 2 marca 1986
Film dostał nominację do nagrody Złote Lwy.

"Mój starszy brat" - film krótkometrażowy, który w 2017 roku był kręcony w Izdebnie oraz nad Jeziorem Wolskim w gminie Rogowo. Film opowiada o ostatnim dniu wakacji. Jego bohaterami są bracia: czternastoletni Michał i dziesięcioletni Adaś. Ich relacja wygląda na trudną. W ten jeden dzień jednak Michał postanawia być z Adamem i sprawić mu wiele przyjemności (np. lody na śniadanie, strzelanie z wiatrówki, kąpiel w jeziorze, zjazd rowerem z najwyższej górki). W pewnej chwili młodszy z braci orientuje się, że starszy spędza z nim czas w ten sposób nie bez powodu, że w ten sposób stara się go przed czymś ochronić.
Reżyseria: Paweł Zdanowski

Parowóz PX-38 "Leon" w filmach
"Przemytnicy" - film sensacyjny z 1985 roku. Opowiada o mężczyźnie opuszczającym więzienie, który wraz z przyjacielem wraca do przemytniczego fachu.
Wystąpił w nim parowóz PX-38 "Leon". Ta sama lokomotywa wystąpiła rok później w filmie "Siekierezada".
Reżyseria: Włodzimierz Olszewski
Premiera: 30 września 1985

"Ogniem i mieczem" - adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza, której akcja dzieje się w XVII wieku, na Kresach Wschodnich.
Rekonstrukcje w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie zagrały Sicz Zaporoską (ufortyfikowany, główny obóz kozacki, zakładany od XVI wieku na różnych wyspach dolnego Dniepru).
Reżyseria: Jerzy Hoffman.
Premiera: 8 lutego 1999.
Nagrody: Orły: dla najlepszej rolni kobiecej, drugoplanowej dostała Ewa Wiśniewska, a nagrody dla najlepszych producentów otrzymali: Jerzy Hoffman i Jerzy R. Michaluk.