– Pozytywne sygnały płyną ze strony najemców, których zapotrzebowanie na powierzchnię biurową w Warszawie wróciło do poziomu notowanego przed pandemią, w latach 2017-2019. Od stycznia do grudnia 2022 roku zawarto umowy najmu na około 860 000 m kw., co było wynikiem wyższym o 33 proc. w porównaniu z rokiem 2021. W IV kwartale 2022 roku wynajęto blisko 253 000 m kw. – wyjaśnia Izabela Dąbrowska, Associate Director w Knight Frank, cytowana w komunikacie.
Firmy stawiają na renegocjacje umów
Analizując szczegółowo strukturę zawartych transakcji, renegocjacje stanowiły blisko 40 proc. wolumenu podpisanych umów, tj. blisko 337 tys. m kw. wynajętej powierzchni – poinformowała firma Knight Frank w raporcie. Trzynaście z dwudziestu największych umów zawartych w 2022 roku stanowiły właśnie renegocjacje.
– Konsekwencją dużej aktywności najemców w Warszawie, przy jednoczesnej niewielkiej nowej podaży odnotowanej w 2022 roku, na koniec grudnia współczynnik pustostanów wyniósł niecałe 11,6 proc. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wskaźnik obniżył się o 1,1 pp., a także odnotował spadek o 0,55 pp. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Co więcej, współczynnik pustostanów wykazuje wyraźne zróżnicowanie pod względem lokalizacji. W obszarach centralnych wyniósł on 10,5 proc. (spadek o 0,6 pp. w porównaniu z III kw. 2022 roku), natomiast w rejonach poza centrum – 12,4 proc. (również spadek o 0,6 pp. w ciągu kwartału – komentuje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.
Z kolei Izabela Dąbrowska zwraca uwagę, że kwestią łączącą obie grupy interesantów jest optymalizacja kosztów. Jak wyjaśnia, zarówno najemcy, jak i wynajmujący poszukują nowych rozwiązań, które będą ograniczały postępujący wzrost mediów. – Tematyka ESG nie jest już tylko trendem, ale coraz silniej wpływa na rynek biurowy. Nie bez znaczenia są tutaj zmieniające się regulacje, a co za tym idzie również dążenia kolejnych organizacji do neutralności klimatycznej. Te zmiany będą wywierały wpływ na deweloperów i stosowane przez nich technologie, a także właścicieli starszych budynków i coraz częstsze modernizacje biurowców – prognozuje.
Ile wynoszą stawki za czynsz na warszawskim rynku biurowym?
Na koniec grudnia 2022 roku czynsze wyjściowe w Centralnym Obszarze Biznesu, uwzględniające nowe prestiżowe projekty, kształtowały się w przedziale 20-26 EUR/m kw./miesiąc. W pozostałych lokalizacjach centralnych stawki czynszu znajdowały się w przedziale 15-23 EUR/m kw./miesiąc.
Jak wskazano w raporcie, czynsze wywoławcze poza centrum wahały się od 10 do 16 EUR/m kw./miesiąc. – Wciąż zauważalny jest wzrost stawek opłat eksploatacyjnych z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów, które na koniec grudnia 2022 roku kształtowały się w przedziale od 16 do 30 PLN/m kw./miesiąc – wskazano.
