- Z tej niegdyś jeszcze flagi zrobiono zwykłą szmatę. A pikanterii dodaje fakt, że wisi ona nad godłem RP kancelarii komorniczej. Ta „flaga” jest rażącym elementem estetycznej, zadbanej przestrzeni Wełnianego Rynku – denerwuje się pan Witold.
Usuną do końca tygodnia
Jak dowiadujemy się w ww. kancelarii, flaga została wywieszona przez właściciela jednego z lokali, który już tam nie mieszka. W administracji zarządzającej budynkiem z kolei słyszymy, że "zlecenie usunięcia zniszczonych barw narodowych przekazane zostało już do realizacji". Słowem, flaga ma zniknąć stamtąd do końca tygodnia.
- Zgodnie z odpowiednią ustawą, barwy RP należy umieszczać w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek (art. 15. ustawy z dn. 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych). Kodeks wykroczeń z kolei (art. 49) mówi, że wykroczeniem jest okazywanie lekceważenia barwom narodowym w miejscu publicznym. Biorąc pod uwagę oba te zapisy, trudno mieć wątpliwości, że w tym przypadku doszło do wykroczenia - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik straży Miejskiej w Bydgoszczy. Jak dodaje, w takiej sytuacji funkcjonariusz SM może podjąć interwencje. Każda zaś interwencja może zakończyć się pouczeniem, nałożeniem mandatu (w wys. 20-500 zł) lub wnioskiem o ukaranie do sądu.
Jak właściwie postępować z flagą?
Przypominamy najważniejsze zasady publicznego wywieszania barw narodowych. Flaga lub banner:
- muszą być czyste i mieć czytelne barwy,
- nie mogą być pomięte, postrzępione.
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
- Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
- Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne jej zniszczenie przez rozdzielenie barw.
