Spis treści
- Nie zapomnij o Narodowym Święcie Niepodległości. Jaką flagę możesz wywiesić przed domem i na balkonie 11 listopada?
- Wieszasz flagę przed domem i na balkonie 11 listopada? Za niegodne traktowanie symbolu narodowego zapłacisz horrendalny mandat
- Jaki mandat grozi za nieprawidłowe wieszanie flagi? Możesz uszczuplić swój portfel nawet o 5000 zł!
Nie zapomnij o Narodowym Święcie Niepodległości. Jaką flagę możesz wywiesić przed domem i na balkonie 11 listopada?
Jeśli chcesz uniknąć mandatu za nieodpowiednie eksponowanie symboli narodowy 11 listopada 2024, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi wieszania flagi na prywatnych posesjach, m.in. fasadach domów, w oknach czy na balkonach.

Pamiętaj, że jako osoba prywatna masz prawo wywieszać przed domem wyłącznie gładką flagę biało-czerwoną, czyli bez wizerunku godła. Symbol narodowy możesz umieścić na drzewcu osadzonym pionowo lub pod kątem 45 stopni do ściany budynku. Możemy również zamocować drzewiec poziomo w oknie czy tarasie. Szerokość biało-czerwonej tkaniny na drzewcu nie może być mniejsza niż 1/3 lub większa niż 1/2 jego długości.
– Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą – przeczytasz w przewodniku „Biało-czerwona”, który możesz pobrać z portalu Gov.pl.
Wieszasz flagę przed domem i na balkonie 11 listopada? Za niegodne traktowanie symbolu narodowego zapłacisz horrendalny mandat
Za niegodne traktowanie polskiej flagi możesz nie tylko zapłacić wysoki mandat, ale w skrajnych przypadkach nawet trafić do aresztu.
O tym musisz pamiętać, gdy wieszasz flagę:
- biało-czerwona tkanina mocowana do drzewca nie może być przybrudzona, wyblakła, rozdarta, postrzępiona i pognieciona;
- nie wywieszaj flagi w deszczowy dzień, w czasie burzy i gdy wieje silny wiatr;
- flaga nigdy nie powinna stykać się z brukiem, ziemią, taflą wody czy balkonową podłogą;
- jeśli chcesz eksponować flagę państwową po zmroku, zadbaj, żeby była dobrze oświetlona;
- nie pozwól dzieciom dekorować flagi rysunkami czy innymi ozdobami DIY.
Jaki mandat grozi za nieprawidłowe wieszanie flagi? Możesz uszczuplić swój portfel nawet o 5000 zł!
W Polsce wywieszanie flagi narodowej jest regulowane ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, która gwarantuje, że najważniejsze symbole narodowe są traktowane z należytym szacunkiem. Mandat lub areszt za wieszanie flagi może być nałożony w określonych sytuacjach, gdy dochodzi do naruszenia tych przepisów. Z art. 49 Kodeksu wykroczeń jasno wynika, że osoba, która nie stosuj się do przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu od 5 do 30 dni. W takiej sytuacji przewidziane jest również wymierzenie kary grzywny, której wysokość może się wahać od 20 nawet aż do 5000 zł.
źródło: portal Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji