Ostatni spis powszechny z 2011 roku pokazał, że wśród nas jest 4 mln 700 tys. niepełnosprawnych - co 8. Polak. Być może nawet więcej, bo pytanie nie było obowiązkowe i około 1,5 mln mieszkańców odmówiło odpowiedzi.
Z pracy utrzymuje się 10,7 proc. niepełnosprawnych. Zdecydowana większość - z pracy najemnej. Pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
A jak powiedział Jacek Brzeziński, zastępca prezesa PFRON w Warszawie, nie tylko wśród parlamentarzystów toczy się dyskusja, czy obowiązującą ustawę o rehabilitacji niepełnosprawnych zastąpić nową, czy poprawiać ją kolejnymi zmianami. Do tej pory było ich 50. - Czy na nowo zdefiniować rolę pracodawcy, państwa, obywateli, w tym osób niepełnosprawnych? - stawiał kwestie.
Są też inne znaki zapytania. Jak powinno wyglądać orzekanie o niepełnosprawności? W Polsce obowiązują różne systemy - dla różnych grup ubezpieczonych i do różnych celów. Jak powinno to wyglądać od strony prawnej i medycznej? Jakie mogą być skutki zmian dla państwa i dla osób, o których się orzeka?
PFRON wspiera pracodawców. Natomiast coraz więcej jest sygnałów, że osoby młode nie chcą być pracownikami, a wolałyby wybrać samozatrudnienie. - W moim odczuciu wiele osób niepełnosprawnych chciałoby być pracodawcami, więc to trzeba by wzmacniać w ustawie o rehabilitacji - przyznał wiceprezes PFRON.
Zasady dofinansowania przez PFRON i wpłat na fundusz przedstawiła Aleksandra Gierej, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON.
Robert Szaj, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START, zarazem przedstawiciel Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, mówił o osiągnięciach polskich niepełnosprawnych olimpijczyków. Na ostatniej paraolimpiadzie w Londynie, Polska drużyna z dorobkiem medalowym została sklasyfikowana na 9. miejscu.
Choć byli chętni do dyskusji - zabrakło na nią czasu.
Kolejne relacje z panelów w środę na stronie Strefy Biznesu...
