https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forum Gospodarcze - relacje. Strefy ekonomiczne - zagrożenie czy szansa?

(Kaf)
Forum Gospodarcze - relacje. Strefy ekonomiczne - zagrożenie czy szansa?Dziś strefy to 250 tys. miejsc pracy i 85 mld przychodu
Forum Gospodarcze - relacje. Strefy ekonomiczne - zagrożenie czy szansa?Dziś strefy to 250 tys. miejsc pracy i 85 mld przychodu sxc
- Bez dwóch zdań: strefy powinny istnieć bezterminowo - uważają uczestnicy panelu na Forum Gospodarczym.

Czy zdanie to podzielą rządzący?

Nie bez przyczyny na toruńskim, dwudziestym już forum, pojawia się temat specjalnych stref ekonomicznych. W końcu to właśnie tu, w Ostaszewie pod Toruniem zainwestowały największe w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firmy. To Japończycy dziś mają problemy z wypełnieniem warunków umowy i zwalniają ludzi. Z drugiej strony w kolejce do strefy ustawiają się następne gminy, które liczą na nowych inwestorów. Jednym z samorządów jest Toruń, który ze strefą właśnie podpisał porozumienie o promowaniu JAR-u. Gmina liczy na to, że tereny inwestycyjne zostaną włączone do PSSE. Zasadne więc pojawia się pytanie o to czy warto?

Na to pytanie uczestnicy panelu dotyczącym stref odpowiadają chórem: tak, warto! - Strefy spełniły swoje zadanie - przekonuje Jan Król, były poseł i wicemarszałek sejmu. - Urodziłem się w Mielcu. Tam powstała pierwsza strefa ekonomiczna. Dała pracę wielu ludziom. To było wybawienie, po tym, jak upadał zakład lotniczy.

Dziś strefy to 250 tys. miejsc pracy i 85 mld przychodu. Problem w tym, że wedle ustawy w 2020 r. miałby się zakończyć czas funkcjonowania stref. Z tym, by przedłużyć ten czas do 2026 r. nie zgadza się minister finansów Jacek Rostowski. - Uważam, że strefy powinny istnieć bezterminowo - przekonuje Mirosław Odziemczyk, pełnomocnik zarządu ds. współpracy ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi PAIiIZ. - Trzeba pokazywać nie tylko koszty, ale jakie korzyści przynoszą strefy.

Prelegenci wskazywali, że przez lata inwestorzy wykorzystali tylko 12 proc. przysługującej im pomocy publicznej, dały miejsca pracy i inwestycje w infrastrukturę. Dziś, zdaniem uczestników panelu, należy ten kierunek działania nie tylko utrzymać, ale i pójść dalej. Strefy miałąby by być istotnym elementem w przepływie technologii i innowacyjności. Poza tym w czasach kryzysu ważne jest, by pobudzać inwestycje, a poprzez nie niwelować skutki kryzysu czyli bezrobocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kakus
Nie jarajcie się tak. W nieruchomościach mogą się jeszcze pojawić kolejne spadki. Niby kryzys się ciągnie już ze 3 lata, cały czas gadają o boomie, a boomu wcale nie ma i raczej ciężko się go spodziewać. Ta hala w Jartomie dalej jest dostępne i raczej długo będzie - tak wygląda sytuacja.
m
markono
Nie mamy aż takiego kapitału, a zamierzaliśmy zainwestować w strefy ekonomiczne. Masakra jakaś. Kto by się spodziewał, że cenowo wszystko poleci aż  tak mocno w dół?
b
bulga
Pod produkcję. Ta hala w Bieruniu jest dalej normalnie dostępna i raczej trudno się spodziewać, żeby prędko miało dojść do przejęcia. Potencjał jest, ale to wymaga sporej inwestycji. JARTOM ma przecież tą halę dostępną od dosyć dawna - brakuje na to środków.
b
barki
Ta hala którą JARTOM ma w Bieruniu jest przygotowana pod działalność, tam można szybko wejść, ale ogólnie takich nieruchomości teraz nie brakuje. Wystarczy tylko odpowiedni kapitał i można będzie działać w na prawdę wysokim standardzie, przy dużo niższych kosztach.
G
Gostek
Te inwestycje są godne uwagi, ale firmy nie mają aż takiej kasy. Kto teraz jest w stanie wyłożyć tyle milionów na inwestycję? Firmy raczej dalej czekają na rozwój sytuacji.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska