Zaczęśmy od spotkań dyskusyjnych w 2 turach. - Polska jest liderem w produkcji drobiu - mówił podczas panelu o produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz jej lepszej jakości dr inż. Marcin Hejdysz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W zeszłym roku wytworzyliśmy go ponad 2 mln ton - wskazywał. Dr Hejdysz przypomniał, że od 2021 roku, gdy wejdą w życie nowe przepisy o paszach, nie będzie można karmić zwierząt hodowlanych paszami zawierającymi śrutę sojową genetycznie modyfikowaną. Obecnie jest ona najpopularniejszym składnikiem białka w mieszankach treściwych dla zwierząt.
Konsumenci obawiają się żywności genetycznie modyfikowanej, która ma w Polsce bardzo złą opinię. - Czy są dowody, że ta żywność jest szkodliwa dla zdrowia? - zapytał rolnik z sali. - Jak dotąd, nie spotkałem się z nimi - dodał. - Nie ma żadnych badań, które by wskazywały, że jest szkodliwa - odpowiedział dr z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, co potwierdził także Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Podczas panelu rozmawiano również o krajowych źródłach białka roślinnego. - W tym przypadku żywienie zwierząt jest tańsze o 20 proc. - mówił Hejdysz.
Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas!
![Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2016 już za nami [wideo]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/17/08/599a870b9bbec_o,size,640x400,q,71,h,5caf25.jpg)
Podczas jednego z paneli, poświęconego uprawie buraków cukrowych poseł Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał o sensowności utworzenia narodowego holdingu spożywczegou. Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wymieniał zagrożenia, jakie niesie zniesienie kwotowania. Wskazywał na osłabienie pozycji plantatorów i traktowanie ich przedmiotow, zamiast partnerskiego. Nowe realia niosą jego zdaniem także groźbę wydłużenia kampanii.
W innym panelu naukowcy omawiali metody uprww, które mogą przyczynić się do zwiększenia wilgoci w glebie tak potrzebnej roślinom.
Kolejnym punktem programu była debata z udziałem wiceministra Ryszarda Zarudzkiego oraz byłych szefów tego resortu oraz dyrektor regionalnego oddziału ARiMR. Rolnicy pytali m.in.o ubezpieczenia, na dopłaty do których w ostatnich tygodniach zabrakło pieniędzy, o program Leader czy modernizację gospodarstw oraz CETA.
- Bardzo ciekawe, bieżące tematy były tutaj poruszane - komentuje Filip Osowski, który na Forum Rolnicze przyjechał z miejscowości Pałuczyna. - Pan Gabriel Janowski jak zawsze, miał chyba najbardziej trafne spostrzeżenia i oddawał sytuację rolników bezpośrednio. Wydaje mi się, że jest mu najbliżej realiów wsi - tak uważamy z kolegami po fachu - i problemów, kóre nas obecnie dotyczą. Ważny był na pewno temat urzędników i nowych programów, które weszły, mówię tu o dotacjach na sprzęt są coraz bardziej utrudnione i coraz mniej dostępne - ocenia rolnik.
Chwilę po godzinie 18 na scenie pojawiali się rolnicy i sołtysi, laureaci naszych plebiscytów. O rozrywkę naszych gości zadbał kabareciarz Tomasz Jachimek