- Od kilku lat biorę udział w waszym forum, chętnie przyjadę i tym razem - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który zabierze głos w debacie: „Bezpieczeństwo żywnościowe w czasach, gdy żywność stała się bronią. Finansowanie rolnictwa i gospodarki wiejskiej w czasie kryzysu”.
- To ciekawe doświadczenie, ale i lekcja, bo w dyskusji biorą udział byli i obecni ministrowie rolnictwa - ocenia Szmulewicz.
I właśnie od dyskusji w gronie byłych i obecnych przedstawicieli resortu rolnictwa oraz innych osób, które odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju, rozpocznie się tegoroczne forum. To już IX edycja. Początek o godz. 11.
Od godziny 14 odbywać się będą panele w dwóch turach. Do godz. 15.30 potrwają panele, których tematy to:
- Produkcja trzody chlewnej na własny rachunek czy w tuczu nakładczym? Szanse i zagrożenia. A jeśli nie trzoda, to na co warto postawić?
- Pieniądze dla gospodarstw rolnych na rozwój obszarów wiejskich do roku 2028, czyli Krajowy Plan Strategiczny. Czy ekoschematy wpłyną na poprawę konkurencyjności naszych gospodarstw? Wybrane działania wspierające gospodarstwa rolne.
- Mleko – strategicznym sektorem gospodarki rolnej. Genetyka pomaga w produkcji mleka o zmniejszonej zawartości tłuszczu, większej zawartości białka. Konsumenci czekają na mleko bezpieczne nawet dla alergików. Jakie są kolejne oczekiwania rynku? W jakim kierunku pójdą zmiany? I co z tego będzie miał rolnik? Czy “syndrom francuski” sprawi, że zabraknie następców także w polskich gospodarstwach mleczarskich?
- Słoneczniki wpisały się w zmiany klimatu. Na jakie inne uprawy warto postawić w obliczu powiększających się niedoborów wody i rosnących kosztów produkcji? Produkcja pasz na potrzeby gospodarstw (np. śruta sojowa, rzepakowa) z wykorzystaniem własnych upraw.
Kolejna tura paneli potrwa od godz. 16.30 do 18. Tematy:
- Kobiety na wsi przejmują stery. Rolniczki, społeczniczki, szefowe. Czego oczekują od życia i społeczności lokalnej? Rola i znaczenie kobiety w społeczności wiejskiej.
- Jak obniżyć koszty nawożenia? Czego glebie potrzeba do „dobrego życia”? Wyzwania dotyczące ochrony roślin w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Czym jest strategia na rzecz biologizacji gleby! Zaszczepianie pożytecznymi bakteriami, sposoby na oszczędzanie azotu w glebie. Czy warto postawić na środki biologiczne?
- Jakie maszyny będą na topie w związku z Europejskim Zielonym Ładem? Mechanizacja także w rolnictwie ekologicznym.
- Gaz, energetyka, fotowoltaika. Nowoczesne, zmechanizowane, zrobotyzowane gospodarstwa płacą coraz więcej za energię, koszty ogrzewania pomieszczeń inwentarskich także rosną. Gdzie szukać oszczędności? Spółdzielnie energetyczne– sposobem na poprawę bilansu energetycznego. Audyt energetyczny w gospodarstwie rolnym – czym jest i jak go przeprowadzić?
Potem będzie gala, podczas której wręczymy nagrody w konkursie Rolnik Roku, wydarzenie zakończy się bankietem.
Udział w forum jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Aby zapisać się na Forum wystarczy kliknąć poniżej i wypełnić krótki formularz.
Kontakt w sprawie zapisów:
Karolina Malinowska (w dni robocze, w godz. 9-15), tel.: 781-812-874, e-mail: [email protected]
