W każdy piątek Wielkiego Postu na alejkach Kalwarii Pakoskiej odbywają się dwie Drogi Krzyżowe, o godz. 9 oraz o godz. 16 ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży. Każde z nabożeństw rozpoczyna się przy kaplicy Pałac Piłata, a kończyć przy kaplicy Grób Pański na Wzgórzu Kalwaryjskim. Uczestniczący w Drogach Krzyżowych wierni niosą duży krzyż pokutny i modlą się ogółem przy 14 kaplicach. Korzystają z kalwaryjskich modlitewników, napisanych 300 lat temu.
Każdą Drogę Krzyżową kończy msza św. z kazaniem, a ta o godz. 16 połączona jest też z adoracją relikwii Krzyża Świętego.
Zwieńczeniem wielkopostnych obchodów będzie Wielka Nocna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się w Wielski Czwartek, a zakończy w Wielki Piątek rano.
Warto wspomnieć, że Kalwarię Pakoską tworzą 24 kaplice oraz dwa kościoły - św. Bonawentury i Ukrzyżowania. Dzieje Kalwarii sięgają roku 1628, kiedy to proboszcz Albert Kęsicki, przedstawiony w kronice klasztornej jako gorliwy duszpasterz, w celu umocnienia pobożności wiernych, ożywienia i rozwinięcia kultu Ukrzyżowanego, wyznaczył, na podstawie dzieła Adrychomiusza, ścieżki odwzorowujące szlaki jerozolimskie, zaś drewnianymi krzyżami oznaczył miejsca poszczególnych stacji. Wiosną 1628 roku, odprawił tam pierwsze nabożeństwo.
