W bieżącym roku wszystkie kościoły chrześcijańskie obrządków zachodnich i wschodnich obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie. Dlatego też w kaplicy kościoła św. Ducha na osiedlu Piastowskim w Inowrocławiu w dniach Triduum Paschalnego będą również sprawowanie nabożeństwa obrządku greckokatolickiego, m.in. w Wielki Piątek, 18 kwietnia, w godz.10.30-13 chrześcijanie tego wyznania będą uczestniczyć w liturgii Męki Pańskiej.
W Wielki Czwartek, 17 kwietnia, wieczorem w świątyniach odprawiane będą Msze Wieczerzy Pańskiej, upamiętniające ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Poprzedzi je Msza Krzyżma Świętego w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski z udziałem wszystkich duchownych, sprawujących posługę duszpasterską w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.
Z kolei w Wielki Piątek celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej. M. in, w kościele Zwiastowania NMP w Inowrocławiu nabożeństwa pasyjne Drogi Krzyżowej zaplanowano na godz. 9 i 15. Zaś o godz. 17 rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami parafii Opatrzności Bożej w Mątwach.
- W powietrzu unosił się zapach świąt. Jarmark Wielkanocny na Rynku w Gniewkowie
- Jarmark Wielkanocny na Rynku w Inowrocławiu. Atrakcją zagroda ze zwierzętami
- Motoświęconka pod Bazyliką Mniejszą w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości
- Tak było na "Motoświęconce" pod Bazyliką Imienia Najświętszej Maryi Panny
Natomiast w Wielką Sobotę, 19 kwietnia, wierni przez cały dzień adorować będą Chrystusa, złożonego do grobu. Zgodnie z polskim obyczajem, przy symbolicznym grobie czuwa warta, złożona z ministrantów, harcerzy, wojskowych i strażaków. M. in. członkowie jednostki OSP w Gnojnie pod dowództwem komendanta Michała Sibory pełnić będą wartę przy grobie Chrystusa w inowrocławskiej świątyni Zwiastowania NMP. Ponadto tego samego dniach w godzinach przedpołudniowych w kościołach, a także w niektórych wsiach, rozpocznie się święcenie potraw wielkanocnych. Natomiast Liturgia Wielkiej Soboty zacznie się w godzinach wieczornych - od zapalenia ognia na zewnątrz kościoła oraz paschału - wielkiej woskowej świecy, symbolizującej zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
