Fundacja im. Bogny Olszewskiej otwiera zmysły na sztukę. I...

  Fundacja im. Bogny Olszewskiej otwiera zmysły na sztukę. I robi to nowatorsko

  Zdjęcie autora materiału
  Karina Obara

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dzięki Fundacji „Nieograniczona” dzieci niewidome mogły cieszyć się sztuką rozwijającą wyobraźnię na najwyższym poziomie.
  Naprawdę widzieliśmy wszystko w wyobraźni - relacjonują wrażenia po spektaklu dzieci niewidome i słabowidzące

  Naprawdę widzieliśmy wszystko w wyobraźni - relacjonują wrażenia po spektaklu dzieci niewidome i słabowidzące ©archiwum

  Fundacja "Nieograniczona" powstała po nagłej śmierci torunianki Bogny Olszewskiej, z inicjatywy jej przyjaciół. Zadaniem fundacji jest m.in. przybliżenie niepełnosprawnym sztuki i - sztuce – niepełnosprawnych.

  - Bogna była pionierką audiodeskrypcji w muzeum, zajmowała się przekładem sztuki na możliwości odbiorcze osób niewidomych. Jej dziełem jest audiodeskrypcja Parku Rzeźby na Bródnie - wyjaśnia dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Joanna Metkowska.

  Audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Fundacja rozpoczęła swoją działalność pokazem w Toruniu audiodeskryptowanego spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz – tuż po tym, jak autorka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 2016 roku. "Nieograniczona" współorganizowała też wystawę fotografii Marty Szklarskiej – zmarłej niedługo po wernisażu 23-letniej artystki z Torunia.

  - Pomysł stworzenia Fundacji im. Bogny Olszewskiej narodził się kilka miesięcy po jej śmierci w 2014 roku - mówi Tomasz Janyst, prezes fundacji. - Nie mogliśmy w to uwierzyć i trudno było się z tego otrząsnąć. Wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w którym pracowała Bogna, postanowiliśmy powołać stypendium jej imienia – dla młodych animatorów sztuki, artystów, kuratorów, którzy włączają do swoich działań – jako odbiorców i twórców kultury – osoby wykluczone z powodów zdrowotnych lub społecznych. W ten sposób kontynuujemy dzieło Bogny. Do końca grudnia można składać aplikacje o stypendium – szczegóły na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacji Nieograniczona, Fundacji Kultura Bez Barier i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – wszystkie te instytucje są partnerami stypendium.

  W tym roku w ramach Programu KULTURA – INTERWENCJE 2017 Fundacja zrealizowała audiodeskrypcję w dwóch instytucjach kultury w Toruniu: Teatrze Baj Pomorski i Domu Legend Toruńskich.

  Doświadczona audiodeskryptorka Joanna Dłuska, pracując na co dzień w Ośrodku szkolno-wychowawczym im. L. Braille’a w Bydgoszczy przygotowała skrypt audiodeskrypcyjny spektaklu „ Bleee…” autorstwa Maliny Prześlugi w reżyserii Laury Słabińskiej, z przepiękną scenografią Mariki Wojciechowskiej , niezwykłą muzyką Piotra Nazaruka i znakomitą choreografią Jacka Gębury.
  Jest to opowieść o motylku wyrzuconym z Królestwa Motyli i skazanym na odsiadkę w autobusie na pętli przy ul. Kaczej. Historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. Muzyczny spektakl dla dzieci inspirowany musicalem Milosa Formana "Hair", dużo w nim śpiewu, muzyki i tańca.

  Aktorka Barbara Rogalska nagrała audiodeskrypcję spektaklu dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Po spektaklu dzieci w towarzystwie aktorki zwiedziły teatr, poznały scenografię i kostiumy, o których słyszały wcześniej w audiodeskrypcji.

  - Naprawdę widzieliśmy to „Blee..” - cieszy się 12-letni Adrian ze szkoły dla dzieci niewidomych – wszystko mogliśmy sobie wyobrazić: jak wygląda scena, jak są ubrani aktorzy i co robią. Bo wszystko nam opowiedzieli przez słuchawki!
  Ilekroć spektakl będzie grany – mogą z tego korzystać niewidomi, bo płyta z audio deskrypcją jest dostępna w teatrze. W Domu Legend zaś audiodeskrypcja będzie się odbywała zawsze na żywo. Wszyscy animatorzy zostali w tym kierunku specjalnie przeszkoleni, przygotowana została audiodeskrypcja pokazów legend, które są interaktywne – goście stają się uczestnikami inscenizowanego pokazu. Pierwszy pokaz audiodeskrybowany odbył się 3 października w ramach Festiwalu Kultura Bez Barier.
  Dom Legend Toruńskich to miejsce niezwykłe. Muzeum i teatr w jednym. Autorski scenariusz interaktywnego pokazu pozwala przenieść się w czasie i zasmakować przygód w średniowiecznym Toruniu. Goście odwiedzający to miejsce stają się bohaterami sześciu najsłynniejszych opowieści z dziejów miasta. Mogą przeżyć przygody królów, rycerzy, rzezimieszków i flisaków na własnej skórze. Utalentowani bajarze oczarowują widzów słowem i zapraszają do udziału w licznych scenach, zadaniach i wyzwaniach. W Domu Legend edukacja przenika się z przygodą, a emocje i humor powodują, że wizyta na długo zapada w pamięć.
  W audiodeskrybowanych pokazach brały udział dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz dorosłe osoby niewidome z Polskiego Związku Niewidomych.
  Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [7.12.2017]


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo