Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Kultury bez Barier: Filmy dla osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu dostępne online. Są darmowe kody!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Przed pandemią dla widzów ze szczególnymi potrzebami organizowane były pokazy filmowe, niestety wprowadzone obostrzenia wstrzymały wszelkie projekcje. Zamknięcie kin w dobie popularności serwisów VOD nie stanowi problemu dla przeciętnego odbiorcy, jest natomiast znacznym utrudnieniem dla niewidomych oraz niesłyszących. Do nich jest adresowany projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0”
Przed pandemią dla widzów ze szczególnymi potrzebami organizowane były pokazy filmowe, niestety wprowadzone obostrzenia wstrzymały wszelkie projekcje. Zamknięcie kin w dobie popularności serwisów VOD nie stanowi problemu dla przeciętnego odbiorcy, jest natomiast znacznym utrudnieniem dla niewidomych oraz niesłyszących. Do nich jest adresowany projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0” 123RF
Osoby z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu chętnie oglądają filmy, ale nie zawsze mają taką możliwość. Dzięki projektowi „Rodzina Kinomaniaków 2.0”, realizowanemu przez Fundację Kultury bez Barier, tacy szczególni widzowie również mogą filmy oglądać. Co trzeba zrobić, by film obejrzeć? Jak uzyskać bezpłatny kod?

Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej.

Może się wydawać, że osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu nie oglądają filmów - nie widzą przecież obrazu albo nie słyszą dźwięków. Nic bardziej mylnego! Odbiór sztuki filmowej przez niewidomych oraz niesłyszących jest możliwy, a oni sami są często miłośnikami kina. Aby umożliwić im oglądanie, wystarczy odpowiednio dostosować filmy do ich potrzeb tzn. zapewnić napisy, tłumaczenie na język migowy oraz audiodeskrypcję, czyli dźwiękowy opis tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki tym rozwiązaniom osoby, które nie mogą korzystać ze wszystkich zmysłów podczas projekcji mają zagwarantowany pełny dostęp do kultury.

Filmy dostępne w domowym zaciszu

Zapewnianie dostępu do odbioru sztuki każdemu zainteresowanemu jest istotną kwestią w niwelowaniu nierówności społecznych. Fundacja Kultury bez Barier od lat działa na rzecz usuwania ograniczeń w życiu kulturalnym, a jedną z jej inicjatyw jest projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0”. Jego celem jest stworzenie okazji do odbioru sztuki filmowej dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie przed pandemią było realizowane stacjonarnie w kinach, ale w odpowiedzi na ich zamknięcie projekcje zostały przeniesione do online‘u, tak aby widzowie ze szczególnymi potrzebami wciąż mogli oglądać filmy.

– Wspólne oglądanie filmów z rodziną czy przyjaciółmi to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale też okazja do dyskusji i lepszego poznania siebie nawzajem. Stacjonarna edycja „Rodziny Kinomaniaków” cieszyła się dużą popularnością. Dlatego w aktualnej sytuacji naturalne było dla nas przeniesienie działań do internetu. Jako fundacja opracowaliśmy napisy, tłumaczenia oraz audiodeskrypcje, jednak realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania partnerów. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas filmy dotrą do jak największego grona zainteresowanych i zapewnią im wspaniałą rozrywkę - komentuje Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier. - komentuje Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier.

Harmonogram nadchodzących filmów

18 grudnia, piątek

  • „Włoskie wakacje” – PREMIERA, reż. James D’Arcy, Wielka Brytania/Włochy 2020 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
  • „Green Book” – reż. Peter Farrelly, USA 2018 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Jak obejrzeć film?

Aby obejrzeć film należy zalogować się na platformie MOJEeKINO.pl, a następnie wybrać interesujący nas seans oraz kino z listy. Dostęp do filmów jest płatny, ale przygotowano pulę kodów umożliwiających darmowe obejrzenie filmów: „Mój przyjaciel Ufik”, „Munio: Strażnik Księżyca”, „Włoskie wakacje” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”.

W celu zdobycia kodu wystarczy wysłać wiadomość e-mail z tytułem wybranego seansu na adres [email protected].

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska