Młodzież z kujawsko-pomorskich szkół dzięki unijnym pieniądzom może brać udział w zajęciach przygotowujących do wejścia na rynek pracy.
- W ramach projektu "Włocławek uczy praktycznie" uczniowie uczestniczą m.in. w zajęciach z przedsiębiorczości czy umiejętności personalnych - wyjaśnia Aleksandra Bartoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Włocławka. - Obecnie we włocławskich szkołach są realizowane projekty o łącznej wartości blisko 6 mln zł. Bierze w nich udział nieco ponad 2 tysiące uczniów.
Włocławek zamierza ubiegać się o dofinansowanie w zakresie edukacji także z rozdania RPO 2014-2020. - Jesteśmy tym zainteresowani - potwierdza Aleksandra Bartoszewska. A możliwości będzie wiele. Dofinansowanie rozpocznie się już od poziomu przedszkoli. Samorządy terytorialne będą mogły ubiegać się o dotacje na tworzenie nowych przedszkoli, punktów przedszkolnych oraz uruchamianie nowych miejsc w już istniejących placówkach.
Przeczytaj również: Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Program Erasmus+
Na wsparcie kształcenia ogólnego i zawodowego przeznaczono blisko 77 mln euro. Samorządy lokalne będą mogły przeznaczyć pieniądze m.in. na dodatkowe zajęcia z informatyki, matematyki, przyrody czy języków obcych oraz na zajęcia wyrównawcze i rozwijające uzdolnienia. Dzięki unijnemu wsparciu pracownie szkolne wzbogacą się o nowy sprzęt. Szczególne znaczenie dla uczniów będzie miała z pewnością możliwość odbywania staży i praktyk zawodowych u pracodawców. Aby dysponować jeszcze lepiej przygotowaną kadrą, samorządy będą mogły również pozyskać pieniądze na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli. - Gmina Żnin także przygotowuje się do realizacji projektów edukacyjnych w ramach nowej perspektywy finansowej z UE - mówi Paweł Sikora, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie. - Stawiamy na dodatkowe zajęcia dla uczniów, doposażenie pracowni oraz nabywanie nowych kompetencji przez nauczycieli.
Ponad 39 mln euro przeznaczono na kształcenie osób dorosłych, głównie w wieku 50+. Dotacje te będzie można pozyskać na przeprowadzanie kursów zawodowych, szkoleń z języków obcych i obsługi komputera. Dzięki unijnemu wsparciu samorządy będą mogły również inwestować w infrastrukturę szkół oraz placówek prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne. Zadbają m.in. o rozwój warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego w branżach potrzebnych na rynku pracy.
W nowym programie regionalnym przewidziane są również dotacje na realizację projektów dla osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej. O pieniądze na ten cel będą mogły się ubiegać wszystkie gminy i powiaty kujawsko-pomorskiego. Fundusze z unijnej puli pozwolą na realizację kursów, szkoleń, terapii, warsztatów dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przewidziano też możliwość dofinansowania szkoleń czy studiów podyplomowych pracowników.
- Na pewno będziemy starać się o pozyskanie pieniędzy na edukację i pomoc społeczną. Obecnie m.in. cztery projekty złożyło nasze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - mówi Justyna Osińska ze Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.
Ponad 43 mln euro zarezerwowano z kolei na rozwój usług społecznych, m.in. usług opiekuńczych nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami (np. w dziennych domach pobytu lub klubach samopomocy). Można będzie też otrzymać pieniądze na usługi związane ze wspieraniem rodziny i pieczą zastępczą (np. na poradnictwo rodzinne, terapie). Pomyślano też o dotacjach na przebudowę lub remont mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych oraz na usługi w mieszkaniach wspieranych (np. dla osób niepełnosprawnych).
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców