W Bydgoszczy rośnie jak na drożdżach nowy dworzec kolejowy. Już w sierpniu zostanie oddana do użytku jego pierwsza część. Od ubiegłorocznych wakacji po zmodernizowanej linii kolejowej Bydgoszcz - Toruń kursują nowoczesne i wygodne pociągi pasażerskie Elf wyprodukowane w bydgoskich zakładach Pojazdy Szynowe PESA. Rozpędzają się do 120 km na godzinę. Czas podróży skrócił się o 15 minut.
Te i wiele innych inwestycji kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim było możliwych dzięki wsparciu Funduszy Europejskiego. Przed nami kolejne inwestycje, bo program rozpisany jest do 2020 r. Modernizacje mają wpłynąć na wzrost zatrudnienia w regionie.
Dostępność komunikacyjna to podstawa konkurencyjności wobec pięciu sąsiednich województw. Kujawsko-pomorskie znajduje się w tzw. Paneuropejskich Korytarzach Transportowych, z najważniejszym Gdańsk - Katowice - Żylina, co podnosi jego rangę w całym systemie.
Powiązanie linii kolejowych z drogami zdecydowanie poprawia komunikację - z pociągu można się przesiąść do autobusu lub auta osobowego i ruszyć w dalszą trasę, na przykład działającą już w regionie autostradą A1. Aby skomunikowanie było jeszcze lepsze, planuje się budowy dróg ekspresowych S5 i S10. Szczęśliwie potrzeby regionu zapóźnionego w inwestycjach kolejowych i drogowych zaczyna dostrzegać rząd. Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak zadeklarowała niedawno w Bydgoszczy wpisanie S10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń na listę rezerwową narodowego programu budowy dróg. Potwierdziła też, że S5 powstanie do 2019 r.
Przeczytaj również: Niebawem pojedziemy zupełnie inną koleją niż znamy. Nowoczesnym Dartem z bydgoskiej Pesy
Jak przypomina szefowa resortu infrastruktury, przy wsparciu Funduszy Europejskich w województwie poprawiono stan techniczny dwutorowej zelektryfikowanej linii kolejowej nr 18 na odcinku Bydgoszcz - Toruń. Modernizacja objęła w sumie 93,5 km torów, 54 rozjazdy, 35 przejazdów drogowych, wiadukt kolejowy.
Modernizowana jest linia kolejowa nr 353 na odcinku Inowrocław - Jabłonowo Pomorskie (z wyłączeniem fragmentu Toruń Główny - Toruń Wschodni). Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w drugim kwartale tego roku. Czas podróży koleją z Inowrocławia do Jabłonowa skróci się o ponad 20 minut.
W najbliższej perspektywie finansowej nadal rewitalizowana będzie linia kolejowa nr 207 na odcinku Toruń Wschodni - Grudziądz. Pierwszy etap obejmuje już teraz trasę między Chełmżą a Grudziądzem. Nadal też trwają prace na linii nr 131 z Bydgoszczy Głównej do Tczewa. Już teraz jeździ się szybciej.
W Regionalnym Programie Operacyjnym są 2 mld euro. Pieniądze są i będą przeznaczone generalnie na innowacyjność i przedsiębiorczość, co powinno przełożyć się na zdecydowaną poprawę zatrudnienia i polepszenie jakości życia mieszkańców. Wsparcie uzyskają projekty infrastruktury transportowej i efektywności energetycznej.
Szacuje się, że zaangażowanie środków publicznych, krajowych i europejskich na zadania związane z rozwojem całego kraju w latach 2014-2023 wyniesie 400 mld zł, w tym w Kujawsko-Pomorskiem - zgodnie z Kontraktem Terytorialnym - ok. 20,6 mld zł. Wśród priorytetowych przedsięwzięć są transportowe, czyli kolejowe i drogowe, zapewniające połączenia regionalne i krajowe. Wskazano 60 takich projektów: 16 na liście podstawowej i 44 na warunkowej. I właśnie z tego powodu - powiązania z istniejącą już na terenie Kujaw i Pomorza autostradą A1, a zatem z systemem głównych dróg kraju - zielone światło ma uzyskać droga ekspresowa S10.
- W naszym regionie dochodzą do tego rozpoczęte już budowy obwodnic Inowrocławia i Brodnicy w ciągu drogi numer 15 - dodaje Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców