MBA to skrót od Master of Business Administration. Te podyplomowe studia przywędrowały do Europy ze Stanów Zjednoczonych, w latach 50. W naszym kraju zaistniały one dopiero na początku lat 90. Nauka w MBA łączy w sobie teorię z praktyką prowadzenia biznesu. Studenci poznają tajniki strategii działania mechanizmów gospodarki oraz wyrabiają umiejętności menedżerskie.
Z reguły program studiów MBA zawiera od 12 do 18 przedmiotów. Obejmują one elementy niezbędne do sprawnego zarządzania firmą, m.in. księgowość, zarządzanie finansami, ekonomia, statystyka i polityka personalna.
MBA opiera się na tzw. "case study", czyli różnych grach symulacyjnych i ćwiczeniach polegających na rozwiązywaniu konkretnych problemów. W związku z tym kandydat do MBA musi wykazać się doświadczeniem zawodowym. Są jednak uczelnie, które kierują swoją ofertę do osób bez praktyki. Jednak według łowców głów to oferta pozbawiona sensu. Ich zdaniem MBA bez praktycznego doświadczenia nic nie daje. Tacy absolwenci z reguły mogą ubiegać się jedynie o takie same posady jak ich koledzy po studiach magisterskich.
Studia MBA, niestety, nie są tanie i łatwe. W dodatku pochłaniają mnóstwo czasu. W zamian zdobywa się profesjonalne wykształcenie udokumentowane dyplomem rozpoznawanym na całym świecie. Absolwent MBA wyposażony jest w nowoczesną wiedzę o biznesie i w praktyczne umiejętności. Ponadto ma kontakt z najnowszymi osiągnięciami europejskiej nauki i praktyki zarządzania.
Według doradców personalnych, studia MBA umożliwiają również zdobycie większej pewności siebie przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych oraz zwiększają szanse na sukces zawodowy. Nie bez znaczenia jest także możliwość wymiany doświadczeń między uczestnikami programu. Absolwenci tworzą grupy towarzyskie i stowarzyszenia. Wymieniają się kontaktami biznesowymi, które mogą pomóc w znalezieniu dobrej posady.
