Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Stulecia polskiego lotnictwa w Grudziądzu już w niedzielę. Ale jest to impreza zamknięta

(DD)
Archiwalne zdjęcie lotniska w Grudziądzu
Archiwalne zdjęcie lotniska w Grudziądzu Archiwum GP
W gali Stulecia Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu udział wezmą goście zaproszeni przez organizatorów, m.in. gen. Mirosław Hermaszewski. Dla wszystkich zainteresowanych historią lotnictwa w naszym mieście, na 14 marca, przygotowywana jest wystawa w muzeum.

Niedzielna (1 marca) gala Stulecia Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu zapowiada się jako niezwykłe wydarzenie. Jej organizatorem jest Fundacja Lotniczy Grudziądz.

Na liście gości zaproszonych na uroczystość, są m.in.

  • gen. Mirosław Hermaszewski - jedyny Polak, który odbył lot w kosmos,
  • Paweł Pawłowski dyrektor Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina,
  • Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego, wielokrotny Mistrz Polski i Świata w akrobacji szybowcowej,
  • spodziewani są także przedstawiciele Akademii Sił Powietrznych z Dęblina
  • i dyrektorzy Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy.

W programie wydarzenia są wystąpienia gości, m.in. Mirosława Hermaszewskiego, który przed laty - może nie wszyscy o tym wiedzą - szkolił się na lotnisku w podgrudziądzkich Lisich Kątach i będzie o tym opowiadał.

A tak swój pobyt w Grudziądzu Mirosław Hermaszewski, wspomniał podczas odsłonięcia pomnika Lotnika w Grudziądzu w 2012 roku:

- Zaplanowaliśmy także wręczenie odznak "Lotniczy Grudziądz", którymi wyróżnimy osoby szczególnie zasłużone dla lotnictwa na ziemi grudziądzkiej. Odznaki takie chcemy wręczać co roku - mówi Andrzej Maciejewski z fundacji "Lotniczy Grudziądz". I dodaje: - Celem naszej fundacji jest promowanie lotnictwa oraz jego bogatej historii w Grudziądzu. Chcemy w przyszłości utworzyć muzeum lotnictwa w Grudziądzu.

Powstał obszerny album

Gali towarzyszyć będzie promocja przygotowanego przez fundację albumu "Lotniczy Grudziądz". Złożyło się na niego aż 1200 zdjęć prezentujących historię grudziądzkiego lotnictwa od 1920 roku do czasów obecnych.

Po gali album ten będzie dostępny w otwartej sprzedaży, będzie kosztował ok. 100 zł. Przedpremierowo kupić go można w biurze rachunkowym przy al. 23 Stycznia 42.

Na wystawę - wstęp wolny dla wszystkich

Niedzielna gala zaplanowana jest dla osób bezpośrednio związanych z grudziądzkim lotnictwem. Natomiast wszyscy interesujący się historią grudziądzkich skrzydeł będą mogli wybrać się do muzeum, na wystawę zatytułowaną „100-lecie polskiego lotnictwa w Grudziądzu”. Złożą się na nią m.in. eksponaty udostępnione przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zaplanowano też okolicznościową prelekcję.

Uroczyste otwarcie tej ekspozycji zaplanowano na 14 marca, o g. 12 w muzealnym spichlerzu nr 17. Wystawa będzie czynna do 16 maja.

Organizacja tej gali i wystawy została wsparta przez grudziądzki ratusz kwotą ponad 18,6 tys. zł, w ramach programu "Inicjatywa lokalna".

Jak przypomina biuro prasowe ratusza:

"(...) Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. Tu znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów, która powstała z końcem 1920 roku. Jako lokalizację wybrano Grudziądz, ponieważ istniała tu dobrze zachowana infrastruktura po armii cesarstwa niemieckiego. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska