Decyzja o budowie CSW zapadła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku. Obiekt został ukończony w grudniu 2007 r. Pierwszą wystawę można było tam zobaczyć w połowie czerwca.
Toruńskie Centrum jest jednym z największych ośrodków wystawienniczych w kraju.
Na parterze jest amfiteatr, audytorium do projekcji multimedialnych i kinowych, sala do zajęć edukacyjnych, księgarnia oraz biblioteka z czytelnią. Na dwóch piętrach mieszczą się sale wystawiennicze. Na dachu budynku są biura, kawiarnia oraz taras widokowy, a w podziemiach - parking.
Budowa Centrum kosztowała 46 milionów złotych. 30 milionów dała Unia Europejska. Prawie milion wydano na zakup 78 prac do kolekcji. - Centrum wyłożyło 300 tysięcy złotych z własnego budżetu - mówi Dominik Pokornowski, specjalista ds. PR i komunikacji internetowej CSW. - Za te pieniądze kupiliśmy 52 prace 46 artystów z regionu. Dostaliśmy też 100 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za które nabyliśmy prace autorstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz video-projekcje prof. Izabeli Gustowskiej. Natomiast na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Sztuk Pięknych "Znaki Czasu" CSW wykorzystało dotację marszałka naszego województwa i zakupiło kolejne 29 prac.
CSW stawia sobie za cel rozwój, upowszechnianie i promocję sztuki współczesnej.
Oprócz tego organizowane są tam konferencje, festiwale oraz inne wydarzenia artystyczne i edukacyjne.
Placówka szczyci się też swoją stroną internetową, na której działa wirtualna galeria oraz platforma komunikacyjna dla artystów oraz miłośników i kolekcjonerów sztuki.
Jeśli, waszym zdaniem, otwarcie CSW zasługuje na tytuł "Wydarzenia Roku 2008", głosujcie na www.gra.pl.