Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dawniej nadchodziła Wielkanoc. Tradycje świąteczne na Kujawach i ziemi mogileńskiej

Edmund Kozłowski
Na stole wielkanocnym nie mogło zabraknąć jaj, drożdżowej baby, szynki, kiełbas, chrzanu, białego barszczu i chleba. No i, oczywiście, baranka
Na stole wielkanocnym nie mogło zabraknąć jaj, drożdżowej baby, szynki, kiełbas, chrzanu, białego barszczu i chleba. No i, oczywiście, baranka Archiwum
Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Na Kujawach wielowiekowa tradycja niesie z sobą bogactwo zwyczajów ludowych, przesądów i wierzeń. Przypomnijmy niektóre z nich.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Dawniej na Kujawach i ziemi mogileńskiej w Wielkim Tygodniu wybijano żur, a gospodynie smagały rózgami nogi „za boże rany”. Przypomnijmy, jak dawniej w naszym regionie przygotowywano się do święta Zmartwychstania Pańskiego i jako obchodzono Wielkanoc.

Dawne zwyczaje wielkanocne. Wybijanie żuru i smaganie rózgami po nogach

Atmosferę Wielkanocy odczuwało się już się w Wielkim Tygodniu. W czwartek wieczorem zbierali się chłopcy z glinianymi garnkami, w których zarabiano żur, często spożywany w okresie postu i rozbijali je odrzwi domu, w którym mieszkała panna na wydaniu. Nazywało się to „wybijanie żuru”. Potem już tylko malowano okna białą farbą zmieszaną z błotem, łatwą do zmycia. W Wielki Piątek przed wschodem słońca, Kujawianie szli do strumienia, by w milczeniu obmyć się. Miało to zabezpieczyć przed chorobami skóry, a dziewczętom pomóc zachować urodę. Z samego rana gospodyni podnosiła pierzynę i smagała rózgami po nogach, mówiąc, że to „za boże rany. W kościele zamiast dzwonków słychać było głos drewnianych „klekotek”. Powszechnie odwiedzano groby Pana Jezusa.

Dawne zwyczaje wielkanocne. Strzelanie na wiwat

W Wielką Sobotę przynosiło się z kościoła zapaloną głownię drewnianą by rozniecić w domu nowy ogień i wodę święconą. Tak jak dzisiaj zanosiło się potrawy do święcenia. Wcześnie rano w Wielkanoc odbywała się rezurekcja, najważniejsze nabożeństwo wielkanocne. Z kościoła wychodziła procesją z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego i hostią. Dzwoniły dzwony, strzelano na wiwat z broni palnej, co miało odstraszyć złe moce, a ludzi pobudzić na wiosnę do życia. Towarzyszył temu gromki śpiew, „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Gospodarze siadali po rezurekcji na wozy, by, czym prędzej znaleźć się w domu. Wierzono, że kto pierwszy tam się znajdzie, ten pierwszy ukończy tegoroczne żniwo. Do najstarszych zwyczajów należy pławienie tego dnia koni, co miało je uchronić przed robactwem i muchami.

Dawne zwyczaje wielkanocne. Pyszne jadło i baranek na stole

Po powrocie z kościoła zasiadano do śniadania wielkanocnego. Na stole królował baranek z masła z chorągiewką, jako symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Były też jaja, źródło życia, malowane w naturalnych barwnikach. Nie mogło zabraknąć drożdżowej baby, szynki, kiełbas, chrzanu, białego barszczu i chleba. Pośniadaniu dzieci szukały „zajączka”, czyli koszyczka z jajkami i słodyczami schowanego przez rodziców, wierząc, że przyniósł je zając.

Dawne zwyczaje wielkanocne. Szymborskie przywołówki

Osobliwością naszego regionu są przywołówki dyngusowe, kontynuowane od 1834 r. do dziś przez Klub Kawalerów w inowrocławskiej dzielnicy Szymborze. Ze specjalnie zbudowanej ambony, chłopcy wywołują w rymowanej formie imiona dziewcząt, ogłaszając ile wody dla każdej nazajutrz przeznaczają. W poniedziałek wielkanocny - tak jak w innych regionach Polski - chłopcy chodzili od do-mu do domu, oblewając dziewczęta wodą lub smagając po nogach gałązkami brzozowymi albo wierzbowymi. Według Oskara Kolberga, śmigus oznaczał uderzanie, dyngus oblewanie wodą. We wtorek wielkanocny dziewczęta oblewały wodą chłopaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska