Zobacz wideo: Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online?
Wśród tegorocznych propozycji świątecznych drzewek coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy choinek sztucznych, jak i tych żywych. Gdzie i w jakiej cenie dostaniemy tę wymarzoną?
Jak właściwie zadbać o choinkę?
Od pewnego czasu coraz bardziej popularne są drzewka żywe. Co nas do tego motywuje? Niektóre z czynników to, jak wymienia pani Aleksandra z Fordonu, ekologia czy "ten niepowtarzalny klimat i zapach świąt".
- W moim rodzinnym domu, odkąd pamiętam, rozkładało się sztuczną choinkę. Jednak w tym roku chciałabym bardziej poczuć zapach i klimat świąt, więc postanowiłam kupić żywe drzewko. Najbardziej zależy mi na doniczkowym, które będę mogła później posadzić na działce - mówi bydgoszczanka.
- Kiedy na początku grudnia zobaczyłam, ile w sklepach jest sztucznych produktów, przeraziłam się, jak bardzo jest to nieekologiczne. Poza tym, nie daje tego samego klimatu... Smuci mnie też coroczna wizja stert wyrzuconych ciętych drzewek, które po prostu umierają. Dlatego mam nadzieję, że moja tegoroczna choinka będzie miała szansę na długie życie na działce przy moim rodzinnym domu - argumentuje pani Aleksandra.
Co jednak zrobić, żeby drzewko nam nie się nie wysuszyło i nie gubiło igliwia? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. O to, jak właściwie postępować z choinkami zapytaliśmy Juliusza Golza, właściciela Ogrodnictwa Golz.
- Jedną z najważniejszych zasad jest, żeby pamiętać, że drzewko powinno mieć kontakt z wodą. Należy tę wodę regularnie uzupełniać. Niektórzy co jakiś czas zraszają choinkę - to zapewnia jej wilgoć, co jest ważne, zwłaszcza w ogrzewanym mieszkaniu. Warto też odciąć około centymetrowy "plaster" pnia, co spowoduje, że otworzą się w nim słoje, a drzewko będzie mogło bez przeszkód czerpać wodę. Pamiętajmy, by przy tym nie obrzynać wokół kory - radzi Juliusz Golz.
Jak podkreśla, nie powinniśmy ustawiać choinka blisko grzejników. A najbardziej szkodliwe dla niej jest ogrzewanie podłogowe, które nie tylko ogrzewa sam pieniek, ale i powoduje podgrzewanie się wody. Najczęściej kończy się to sypaniem lub uschnięciem choinki. Jaka na to rada? Nasz rozmówca przypomina, że istnieją specjalne maty, które spowodują odbijanie ciepła w dół, dzięki czemu wyższa temperatura nie zaszkodzi naszemu świątecznemu drzewku.
