Kandydatów przyjmują zarówno uczelnie państwowe, jak i niepubliczne. Ci, którzy chcą studiować na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, mają tydzień na podjęcie decyzji o wyborze kierunku. Rekrutacja na większość z nich kończy się 14 września. Wyjątkiem są restauracja i konserwacja dzieł sztuki, sztuka mediów, edukacja wizualna oraz grafika. Tu termin mija 12 września. Dłużej, bo do 15 września trwa nabór na inżynierię biomedyczną i zdrowie publiczne w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Na wielu kierunkach wciąż są wolne miejsca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Można starać się o przyjęcie, np. na biologię i biotechnologię, informatykę, pedagogikę, filologię o specjalności germańska czy politologię. Trwa też pierwszy nabór na kierunek, na otwarcie którego uczelnia dostała zgodę podczas wakacji. To zarządzanie przyrodą. Nabór na UKW trwa do wtorku, 13 września.
Do końca września rekrutację prowadzą natomiast uczelnie niepubliczne. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu przyjmuje chętnych zarówno na studia licencjackie, jak i inżynierskie. Wśród pierwszych są: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, design w biznesie, prawo w biznesie, zarządzanie, turystyka i rekreacja. Studia inżynierskie to inżynieria zarządzania oraz logistyka (ten kierunek uczelnia prowadzi również na studiach II stopnia). Kierunki te można również studiować w Wydziale Finansów i Zarządzania WSB w Bydgoszczy.
Bydgoska Szkoła Wyższa zaś kształci na kierunkach związanych z bezpieczeństwem i technologią dróg szynowych oraz obsługą lotnisk. Ponadto prowadzi studia na takich kierunkach, jak dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia, pedagogika.
Matura i nabór
- Większość uczelni publicznych uzależnia termin zakończenia rekrutacji od wyników poprawkowej m atury. W tym roku będą one znane w poniedziałek, 12 września. Przypomnijmy, że egzaminy poprawkowe odbyły się 23 sierpnia, a najwięcej osób zdawało jeszcze raz matematykę. Ci, którym się powiedzie na poprawce, mają jeszcze szansę dołączyć do grona studentów. Pozostali mogą próbować swoich sił w maju.
- Zasady obowiązujące w dodatkowym naborze na uczelnie są przeważnie takie same, jak w głównym terminie. Trzeba zarejestrować się przez internet, wnieść opłatę rekrutacyjną i dostarczyć dokumenty.
***
Maciej Musiał o studiach w Krakowie: Chcę zmienić coś w życiu, chcę zmiany środowiska, WIdeoPortal/x-news
