Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie są najlepsze kąpieliska w powiecie bydgoskim i nakielskim

DZ
Plaża w Chmielnikach
Plaża w Chmielnikach Tomek Czachorowski
Kocyk, materac, koszyk z kanapkami, słońce woda - tylko gdzie szukać wymarzonej plaży w okolicy? My przedstawiamy te największe i najlepiej zorganizowane.

Kąpielisko w Chmielnikach

Kąpielisko w Chmielnikach znajduje się przy Regionalnym Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym w bardzo malowniczym otoczeniu polodowcowej Puszczy Bydgoskiej. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo - można poszaleć w parku wodnym na dziewięciometrowej zjeżdżalni, trampolinie lub huśtawce lub po prostu poleżeć na plaży. Dla spragnionych silnych wrażeń rok temu zorganizowano dwa tory quadowe o długości kilometra (dla dorosłych) oraz nieco krótszy - dwustumetrowy dla dzieci. Można także pospacerować, pożyczyć rowery turystyczne oraz pograć w siatkówkę plażową lub kometkę.

Kąpielisko otwarte jest codziennie. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy.

Przy kąpielisku nie brakuje punktów gastronomicznych z rybami, kebabami, zapiekankami, kiełbaskami oraz kurczakami z grilla. Pogrillować można także samemu na specjalnie przygotowanym do tego celu polu grillowym.

Zmotoryzowani nie będą mieli kłopotu z dojazdem. Z Bydgoszczy wystarczy kierować się drogą na Inowrocław i, jadąc cały czas prosto, dociera się w pół godziny na miejsce. Do Chmielnik codziennie jeżdżą także PKS-y. Autobus wyjeżdża z dworca w Bydgoszczy średnio co pół godziny.

Borówno

W Borównie funkcjonują dwa kąpieliska - jedno przy wojskowym ośrodku "Żagiel", drugie przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obydwa ośrodki oferują sporo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

- Kąpielisko "Żagiel"
Na otoczonym drzewami terenie kąpieliska znajduje się plac zabaw, mała strzelnica, boisko do gry w piłkę nożną i ręczną oraz miejsce na ognisko lub grilla.
Istnieje także możliwość przenocowania w domkach letniskowych i hotelowych (180 miejsc). Za darmo z kąpieliska korzystać mogą dzieci. Opłata dla dorosłych musi zapłacić kilka złotych. Nad bezpieczeństwem uczestników przez cały czas otwarcia kąpieliska (w godzinach od 10 do 18) czuwają ratownicy.
Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

- Kąpielisko WOPR-u
Na terenie kąpieliska WOPR-u znajduje się plac zabaw. Oprócz tego są dwa boiska do gry w piłkę plażową, pole namiotowe, plac kempingowy oraz przebieralnie. Kąpielisko otwarte jest w lipcu od godziny 9 do 20, a w sierpniu od 9 do 18. Trzeba zapłacić za wstęp i pozostawienie samochodu.

Dojazd do Borówna z Bydgoszczy zajmuje nie więcej niż pół godziny. Zmotoryzowani muszą wyjechać z miasta krajową "piątką" na Gdańsk. Do Borówna skręca się w lewo na wysokości sygnalizacji świetlnej, mniej więcej w połowie alei dębowej. Zjazd jest wyraźnie oznakowany. Dojechać można także podmiejską prywatną linią autobusową nr 405. Oprócz tego do Borówna dojeżdża również PKS (około 23 kursów w ciągu doby).

Wąsosz

Kąpieliskiem w Wąsoszu zawiaduje gmina Szubin. Jezioro jest bardzo czyste.
Przy jeziorze jest ładna, duża plaża i boisko do plażowej piłki siatkowej. Jeżeli jest mniej osób wypoczywających korzystać można też z boiska do gry w piłę nożną. W weekendy, gdy do Wąsosza przyjeżdża więcej osób, by wypocząć - część tego boiska wykorzystywana jest na parking dla samochodów.

Na miejscu nie ma możliwości wypożyczenia żaglówek, czy kajaków. W pobliżu jest natomiast sklepik, gdzie można kupić napoje i żywność. Jest też możliwość zjedzenia czegoś na terenie kąpieliska. Kilka osób wystąpiło do gminy o zgodę na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na wystawny obiad liczyć nie można, ale kiełbaski z grilla będzie okazja przy ładnej pogodzie kupić. Można też samemu po grillować, bo jak zapewniają w szubińskim ratuszu, na kąpielisku panują harcerskie zwyczaje. Na terenie kąpieliska nie sprzedaje się piwa.
Kłopotliwy jest dojazd do Wąsosza dla osób niezmotoryzowanych. Mieszkańcy gminy Szubin chętnie udają się tam rowerem. Bydgoszczanom, którzy nie mają samochodu, pozostaje PKS. Autobusem dojechać można jadąc z Bydgoszczy lub Szubina w kierunku na Żnin. Wysiada się na przystanku Wąsosz, ale do jeziora jest stąd dość daleko. Drogowskaz podaje 3 km, praktycy podpowiadają jednak, że do plaży jest minimum 4 km. Za to nie opodal przystanku przy krajowej "5" jest gospoda, gdzie można smacznie i w miarę tanio zjeść.

Pierwszy autobus PKS jedzie w kierunku Żnina z Bydgoszczy ok godz. 6.30. Kolejne kursy są średnio co godzinę. W weekendy jeździ na tej trasie 19 autobusów, w dni powszednie jest ich jeszcze więcej.

Witosław

Bogata w piękne jeziora jest gmina Mrocza. Najbardziej popularne są kąpieliska w Rościminie, Wielu i Witosławiu. Najlepiej zagospodarowane jest to ostatnie. Jest tu ładna, trawiasta plaża, duży teren wokół, na którym można pograć w piłkę i zorganizować zabawy dla dzieci. Nieopodal plaży jest bar, gdzie kupimy proste dania oraz ciepłe i zimne napoje. Za wejście na teren kąpieliska nic się nie płaci, podobnie jak za parkowanie. Postawić je można w parku, pod drzewami w cieniu. W Witosławiu wypożyczymy kajaki i rowery wodne (trzeba wylegitymować się dowodem).

Pieczyska

Tutaj zwykle odpoczywa wielu bydgoszczan. Ładna plaża, szeroki pomost i wybrukowane ścieżki, po których jeżdżą wózki z małymi dziećmi, kuszą zarówno młodszych, jak i starszych.

Wstęp na kąpielisko jest bezpłatny. Za darmo można też zaparkować samochód w okolicy. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik.
Na miejscu wypożyczymy sprzęt wodny. W pobliżu jest mnóstwo punktów gastronomicznych. Tuż przy głównej ulicy znajdziemy także atrakcje dla dzieci. Są dmuchane zamki, małe karuzele - trzeba jednak za nie zapłacić.

Do Pieczysk dojedziemy autobusem PKS-u lub linii FrBus.

Samociążek

W Samociążku znajdują się dwa kąpieliska - gminne i w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Julia. Wstęp na pierwsze z nich jest darmowy, na drugim musimy zapłacić - dorośli 2 zł, dzieci wchodzą bezpłatnie.

Przed gminną plażą nie ma parkingu. Kąpielisko jest z ulicy niewidoczne. Trzeba wysiąść na przystanku, przy którym znajduje się duży sklep spożywczy, po prawej stronie, gdy jedziemy przez Samociążek. Bezpieczeństwa kąpiących się pilnuje ratownik w godzinach 10-18.

Kąpielisko w "Julii" jest niestrzeżone. Pojawia się tu jednak czasem ratownik motorowodny, strzegący bezpieczeństwa ludzi na Zalewie Koronowskim. Parking w ośrodku jest płatny - 5 zł za cały dzień. Można też zagrać w siatkówkę na specjalnym boisku, a dzieci mogą bawić się w parku rekreacyjnym. Czekają w nim urządzenia jak w najlepszych placach zabaw.
Do Samociążka dojedziemy linią 403 autobusów FrBus lub PKS-em.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska