Ile kosztuje utrzymanie się w Bydgoszczy? W której części miasta ceny nieruchomości są najbardziej przyjazne dla portfela? Gdzie koszty życia nie są wygórowane? Bydgoszczanie zadecydowali.

Na bydgoskie osiedla głosowało 2000 mieszkańców. Ich zadaniem była odpowiedź na dwa pytania – o ceny nieruchomości w okolicy oraz koszt produktów i usług. Poziom cen w swojej okolicy ankietowani oceniali w skali 1 do 5.
Zobacz również:
Które dzielnice Bydgoszczy są - zdaniem mieszkańców - najbez...
Jak się okazuje, była to jedna z niżej punktowanych kategorii. Wpływ na to miały niskie noty za ceny nieruchomości. W zgodnej opinii bydgoszczan, domy i mieszkania w mieście są bardzo drogie. Rozbieżności w ocenach między poszczególnymi osiedlami Bydgoszczy pod względem kosztów życia nie są duże. Różnica między pierwszą a ostatnią w zestawieniu lokalizacją wyniosła nieco ponad jeden punkt.
Najdrożej jest w Łęgnowie
Na czele znalazło się Brdyujście, które uzyskało 3,68 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Ankietowani uznali, że ceny nieruchomości w tej części miasta są do zaakceptowania, a codzienne utrzymanie nie kosztuje zbyt wiele. Na podium znalazły się też Tereny Nadwiślańskie (3,29 pkt.) oraz Flisy (3,09 pkt.).
Zobacz również:
Bydgoszcz: nazwy dzielnic i osiedli - skąd się wzięły? [hist...
Pułap trzech punktów przekroczyły także Kapuściska (z wynikiem 3,02 pkt.), Nowy Fordon (3,03 pkt.) oraz Jary-Wilczak, które zdobyły 3,04 punktu.
Najbardziej dotkliwie wydatki na życie odczuwają mieszkańcy Łęgnowa-Łęgnowa Wsi. Osiedle zdobyło 2,49 punktu. Wśród najsłabiej ocenionych znajdują się również Glinki-Rupienica oraz Bydgoszcz Wschód-Sierniczek, które otrzymały odpowiednio 2,58 i 2,59 punktu.
Mimo dość niskich ocen w tej kategorii rankingu okazuje się, że bydgoszczanie ocenili swoje miasto lepiej niż większość osób z innych regionów Polski, co odzwierciedla wynik w ogólnopolskim zestawieniu. Bydgoszcz usytuowała się na trzecim miejscu (2,83 pkt.). Wyprzedzają ją Białystok (2,94 pkt. I Lublin (2,84 pkt.). Z kolei najdroższym miastem w Polsce jest Warszawa (2,43 pkt.). Nieco wyżej uplasowały się Kraków (2,51 pkt.) i Wrocław (2,52 pkt.).
Zobacz również:
Bydgoskie miejskie legendy. 10 historii nie do końca zmyślon...
Ponad 120 tys. głosów
Badanie przeprowadzone zostało w ramach drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom (poprzednia miała miejsce trzy lata temu). Ponad 120 tys. mieszkańców dwunastu miast Polski: Białegostoku, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Tegoroczna edycja rankingu, oprócz znanych już kategorii: bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci, uwzględnia także nowe, takie jak: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Badanie ilościowe było realizowane przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza, za pomocą metodologii CAWI (Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą IQS na zlecenie firmy Otodom.
