Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie złożyć wniosek o dowód i paszport? Sprawdź, bo masz wybór

(maw)
123RF
Mieszkańcy regionu, którzy złożyli wnioski o e-dowody, już odbierają nowe dokumenty z czipem. Podobnie jak w przypadku paszportu wniosku nie trzeba składać w miejscu zamieszkania.

Naszej Czytelniczce termin ważności dowodu osobistego upłynął kilka miesięcy temu. - Jakoś się nie mogę zebrać, by go wymienić. Muszę to zrobić, bo wkrótce jadę z rodziną za granicę, a nie mam wyrobionego paszportu. Mieszkam pod Bydgoszczą, a jestem zameldowana w Bydgoszczy. Gdzie muszę złożyć wniosek o e-dowód? W miejscu zamieszkania czy zameldowania? Czy to w ogóle ma znacznie? - dopytuje pani Michalina.

Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta w Bydgoszczy, odpowiada: - Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w organie dowolnej gminy i tam również trzeba odebrać gotowy dokument. Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Już odbierają e-dowody

Od 4 marca br. wszyscy, którzy składają wnioski o nowy dowód osobisty, dostają e-dowody. Wielu mieszkańców regionu już odebrało dokumenty zawierające czip. W jego pamięci znajdują się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Chip jest bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika.

Nie zmieniły się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Za wydanie e-dowodu nic nie płacimy. Jest ważny przez dziesięć lat.

Niektórzy mniej zapłacą za paszport

Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego wniosku o paszport również nie musimy składać w miejscu zamieszkania. Możemy to zrobić w dowolnym, najdogodniejszym dla nas, punkcie paszportowym na terenie kraju.

Paszport jest ważny przez 10 lat. Opłata podstawowa wynosi 140 zł. Połowę, czyli 70 zł, płacą m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne i współmałżonkowie pozostający na ich utrzymaniu, kombatanci, uczniowie od 13. roku życia oraz studenci. Zniżkę mają także członkowie rodzin wielodzietnych posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny.

Zmiany w rozliczeniach PIT. Będzie prościej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska