Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę? [lista punktów otwartych po reformie]

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę?
Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę? Paweł Nowak
Sejm rozpatrzył poprawki senatu i ostatecznie w czwartek uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Ustawa trafiła na biurko prezydenta.

Od wolnego ostatniego dnia tygodnia dzieli nas jeden podpis. - Wierzymy, że pan prezydent podpisze ją - mówił w piątek "Gazecie Pomorskiej" Jan Dopierała, sekretarz Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” - organizacji, która była pomysłodawcą projektu. - Nie ma chyba osoby w handlu, która by na to nie czekała z utęsknieniem. Najbliższe lata pokażą, że można spędzać ten czas nie tylko na zakupach, a z rodziną.

Stopniowe wygaszanie handlu
Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2018 r. i zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele. W tym roku czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. W 2019 sklepy otwarte będą już w 15 niedziel, a zamknięte w 37, a od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce w 7 niedziel, a zabroniony w 45.

Stopniowe wygaszanie handlu w niedziele, to zdaniem Jana Dopierały lepsze rozwiązanie, niż jednorazowe, które wprowadzono na Węgrzech, gdzie po szoku, po roku przywrócono stary porządek.

Przeczytaj też: Handel w niedziele będzie ograniczony. Sejm przyjął poprawki Senatu

Które sklepy będą otwarte?
Choćby te prowadzone przez przedsiębiorców „we własnym imieniu i na własny rachunek”, co znaczy, że sprzedaż przez ajentów nie będzie dozwolona - podaje Business Insider. Zakupy w każdą niedzielę zrobimy m.in.: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, z prasą, z biletami komunikacji miejskiej i z wyrobami tytoniowymi, w placówkach pocztowych, sklepach na dworcach (obsługa podróżnych), na lotniskach, w strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, na terenie garnizonów, w jednostkach penitencjarnych, na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych, w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego, w placówkach sprzedających części zamienne i maszyny rolnicze (tylko 1 czerwca-30 września).

Nasi Czytelnicy niepokoją się przykładowo o giełdę samochodową i "bydgoski Chemik" - niedzielną giełdę na Glinkach.

- Giełda samochodowa będzie funkcjonowała, właściciele aut sprzedają je tam prywatnie - wyjaśnia Dopierała. - Wydaje mi się, że podobnie będzie z giełdą na Glinkach. Ustawa przewiduje różne wyjątki.

Więcej na temat ustawy napiszemy w poniedziałkowym papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [11.01.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska