
Jolanta Münch będzie Brodskiemu akompaniować na fortepianie.
(fot. SERWIS CK TEATR)
Na fortepianie akompaniować będzie Jolanta Münch, absolwentka Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. W 2005 r. uzyskała stopień doktora, a habilitację - na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Konferansjerkę poprowadzi Stefan Münch.
Co Vadim Brodski zamierza zagrać w Grudziądzu?
Oprócz utworów Beethovena i Kreislera, zamierza wykonać "Eine Kleine - Żart muzyczny", autorstwa swojego i Waldemara Malickiego.
Zabrzmi też Czardasz a-moll Montiego i znane kompozycje McCartneya.
Vadim Brodski jest potomkiem znakomitego Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Jako 11-latek grał partie solowe z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii.
W 1982 r. debiutował w Nowym Jorku. Występował na pięciu kontynentach i w kilkudziesięciu krajach świata. Od 1985 r. mieszka w Rzymie.
W swojej karierze zdobywał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawski (Polska 1977), Paganini (Włochy 1984), Tibor Varga (Szwajcaria 1984).
Koncertował ze znakomitymi orkiestrami: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande.
Regularnie współpracuje z telewizją włoską, dla której - z orkiestrą RAI - nagrał wiele koncertów. W 2003 r. DUX wydał płytę z nagranymi przez Brodskiego utworami Henryka Wieniawskiego. W 2004 r. ukazał się, także wydany przez DUX, 3-płytowy album Arcydzieła na skrzypce i orkiestrę.
Wystepuje w telewizji i serialach

10 listopada w teatrze w Grudziądzu wystąpi Vadim Brodski.
(fot. Maryla Rzeszut)
Brodskiego często możemy ujrzeć w polskiej telewizji. Grywa repertuar lżejszy.
Wystąpił również jako aktor w komedii filmowej "To ja, złodziej" i serialu "U Pana Boga w ogródku" (reż. Jacek Bromski).
Vadim Brodski gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku. Jest jednym z nielicznych, który miał zaszczyt zagrać w 1998 roku podczas tournée z orkiestrą Simfonica di Savona na słynnym instrumencie Il Cannone Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego .
Ma w swoim repertuarze 40 koncertów od Bacha poprzez Paganiniego, Szostakowicza do Pendereckiego, a także oryginalny repertuar recitalowy. Gra też jazz, aranżuje popularne utwory na skrzypce i orkiestrę.
Początek koncertu w grudziądzkim teatrze 10 listopada o godz. 18.00.
Bilety kosztują 40 i 35 zł.