Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści i ósme klasy po egzaminach. Teraz pojawia się pytanie, co będzie z maturą

(ea, jch, fi, mona, S, kr, kp, jm)
Ósmoklasiści napisali w środę ostatni egzamin - z języka obcego.
Ósmoklasiści napisali w środę ostatni egzamin - z języka obcego. Wojciech Alabrudziński
Ósmoklasiści mogą już odetchnąć z ulgą. W środę napisali ostatni test - z języka obcego. Spokoju mogą pozazdrościć im maturzyści, bo nie wiadomo, czy będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości. Od 10 dni trwa strajk nauczycieli.

- Test nie sprawił mi problemów, odpowiedziałam na wszystkie pytania - mówi Sylwia, ósmoklasistka z Bydgoszczy. - Zadania nie były trudne. Mieliśmy napisać maila, w którym zachęcimy przyjaciół z Anglii do odwiedzenia polskich gór. Jeśli chodzi o nagrania do zadań, wszystko było dobrze słychać.

Żeby było dobrze słychać

To było w środę największe zmartwienie dyrektorów szkół: czy będzie dobrze słychać nagrania. Zwykle bowiem egzaminy z języka obcego odbywały się w salach lekcyjnych. W tym roku, ze względu na problemy ze skompletowaniem zespołów nadzorujących, wielu szefów szkół decydowało się na przeprowadzenie egzaminu w salach gimnastycznych. Dyrektorzy podkreślali, że wcześniej dokładnie sprawdzali nagłośnienie. Gdy były wątpliwości, rezygnowali.

- Mieliśmy pomysł, aby zorganizować egzamin w dużej sali. Odeszliśmy jednak od niego, gdy przesłuchaliśmy płyty z lat poprzednich i jakość nagrania była bardzo słaba - mówi Anna Kordowska, dyrektor SP 4 w Chełmnie. - Podzieliliśmy więc dzieci na osiem grup, które pisały w małych salach i odsłuch był bardzo dobry. W związku z tym do komisji potrzebnych było 16 nauczycieli, ale udało się nam zorganizować tak liczna grupę. Nauczyciele z mojej szkoły strajku nie przerwali. Wspomogli nas nauczyciele z
Grudziądza, a nawet wicedyrektor ze szkoły w Grucznie.

Angielski bez problemu

Zdecydowana większość uczniów zdawała język angielski. - Egzamin był na pewno łatwiejszy od wtorkowej matematyki - ocenia Wiktor Konopiński z SP nr 14 w Inowrocławiu. W tym mieście nie było problemów z obsadzeniem komisji egzaminacyjnych i dlatego nie było też potrzeby przeprowadzania egzaminu w salach gimnastycznych.

Wrażeniami po egzaminie podzielili się z nami ósmoklasiści z SP w Golubiu-Dobrzyniu. - Egzamin zdawaliśmy w stołówce. Nagranie było dobrze słyszalne, a poziom trudności - umiarkowany – mówią Marcin Osowski, Oskar Skonieczny i Wojtek Kocz z SP w Golubiu Dobrzyniu.

Martyna Pacholak z SP nr 4 w Chełmnie również uważa że test był łatwy. Nie sprawiło jej też problemu zadanie z tekstem do wysłuchania. Wszystko słyszała dobrze. Jak mówi, zadania były podobne do tych, które wcześniej przerobiła.
Jej klasowa koleżanka, Daria Młynek, uważa z kolei, że ws arkuszu były też bardziej skomplikowane zadania. I dodaje, że spodziewała się mimo wszystko, iż test będzie jeszcze trudniejszy.

- Nie miałam problemów z angielskim. Podsumowując wszystkie trzy dni, trzeba powiedzieć, że polski był na średnim poziomie. Najwięcej trudności sprawiła matematyka - mówi Julia Pawlak z SP nr 2 we Włocławku.

Idą na L-4

Czwartek, piątek i wtorek po świętach to dni, które są wolne od zajęć dydaktycznych. Nauczyciele nie zawieszają jednak strajku. Zgodnie z ustaleniami ZNP, będą przychodzić w te dni do szkoły.

Strajk w Grudziądzu. Pikieta na Rynku

Jednocześnie coraz więcej nauczycieli przechodzi na zwolnienia lekarskie. - Zauważyłyśmy, że wpłynęło więcej zwolnień niż zwykle. Dotyczą kilku nauczycieli i kilkunastu pracowników obsługi - potwierdzają w Zakładzie Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie. Nauczycieli na zwolnieniach lekarskich przybyło też w Lipnie, co potwierdza Paweł Banasik, burmistrz miasta.

- Od początku były wśród nauczycieli osoby, które przystąpiły do strajku, nie uczestniczyły w nim oraz takie, które przebywały na zwolnieniu chorobowym - mówi z kolei Wiesław Łupina, dyrektor I LO w Brodnicy. Udało się wystawić oceny przyszłym maturzystom.

Co z maturzystami?

Wystawienie końcowych ocen maturzystom to obecnie największy problem. Ostateczny termin wydania świadectw to 26 kwietnia. Bez klasyfikacji uczniowie nie mogą przystąpić do matury i grozi im powtarzanie roku. – Uczniowie nie zostali jeszcze sklasyfikowani. Planujemy to zrobić po świętach. Czy rada się zbierze? Trudno mi powiedzieć – mówi Ireneusz Wesołowski, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi. - W szkole od strajku odstąpiło 10 nauczycieli. Zrobili to ze względów ekonomicznych. Potrącenie z wypłaty średnio 200 zł za dzień to dla nich dużo.

W środę o godz. 8 we Włocławku strajkowało 76,5 proc. nauczycieli. - Czekamy na rozstrzygnięcia na szczeblu rządowym - mówi Angelika Żychle­wicz, rzeczniczka prezydenta. - Oceny we wszystkich szkołach udało się wystawić.

- Jestem całym sercem za postulatami nauczycieli, wspieram ich. Niemniej jednak jakoś tę sytuację trzeba rozwiązać - mówi Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski .

Napisali list otwarty

Większość strajkujących nauczycieli zapowiada jednak, że nie będzie uczestniczyć w radach pedagogicznych.

Nauczyciele bydgoskich szkół średnich spotkali się we wtorek wieczorem i ustalili, że „w żadnej szkole nie zostanie przeprowadzona klasyfikacja uczniów klas trzecich”.

Czytaj też: List tegorocznych maturzystów z I LO w Bydgoszczy do nauczycieli

Nauczyciele napisali również list otwarty: „My nauczyciele bydgoskich szkół średnich jesteśmy zatroskani sytuacją w jakiej znalazła się polska szkoła(...). Martwi nas sposób przeprowadzania państwowych egzaminów gimnazjalnych oraz egzaminów ósmoklasistów. Obawiamy się, że w obecnej sytuacji w taki sam sposób przeprowadzone zostaną jakże ważne egzaminy maturalne. Dzisiaj wszystko zależy od rządu. Wyrażamy chęć podjęcia merytorycznych negocjacji na tu i teraz, a nie w perspektywie kolejnych lat. Czekamy na konkretne decyzje polskiego rządu, które pozwolą podjąć wszystkim strajkującym nauczycielom ponownie pracę”.

Jak poinformowała Urszula Polak, szefowa oddziału ZNP w Toruniu, w szkołach oceny końcowe zostały wystawione. - Od rządu zależy, czy matury się odbędą i czy będą rzetelnie sprawdzone egzaminy gimnazjalne oraz klas ósmych – dodaje.

Będą rozmawiać

W czwartek (18 kwietnia) o godz. 10 na wniosek ZNP i Forum Związków Zawodowych będą wznowione rozmowy z rządem. Strona rządowa zapowiedziała jednak, że nie przedstawi żadnych nowych propozycji, a obecną związkowcy odrzucają.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska