Pod koniec zeszłego tygodnia GIS powiadomił, że w próbkach pojemnika „Bamboo Natural” (firmy Mondex, partia 43/11 z dnia 14 września 2018) stwierdzono „migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów”. Urząd zalecił, by nie używać ich do spożywania lub przechowywania żywności. Produkt wycofano.
Kilka dni wcześniej GIS wydał inne ostrzeżenie dotyczące również wyrobu do kontaktu z żywnością. Chodzi o kubki termiczne bambusowe, w których wykryto ten sam problem. Firma Aldi (która miała je w sprzedaży), po otrzymaniu sprawozdania z badań podjęła natychmiast procedurę wycofania „kubków”, które pozostały w sprzedaży. Wszystkie niezgodne wyroby zostały zutylizowane w punktach sprzedaży. Inspektorat apeluje do konsumentów, by nie używali tych kubków do spożywania żywności, w tym napojów.
Przeczytaj: Nasiona chia w jogurtach i deserach - są niebezpieczne? GIS nałoży srogą karę
Nie pij w nich kwaśnych napojów
- W przypadku formaldehydu niebezpieczeństwo migracji pojawia się w kontakcie z kwaśną żywnością. Napicie się z takiego kubka zimnej wody niesie małe ryzyko, ale kwaśnego soku czy gorącej herbaty z cytryną już tak - wyjaśniał dziennikowi „Rzeczpospolita” Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zwracajmy uwagę na oznaczenia, produkty do kontaktu z żywnością mają symbol kieliszka i widelca. Producent ma też obowiązek wskazać, że produkt nie jest przeznaczony do określonego rodzaju żywności, np. nie nadające się do gorących lub kwaśnych napojów.
Czytaj również: GIS ostrzega! Rakotwórcze substancje w popularnym suplemencie diety [NOWE OSTRZEŻENIE GIS]
Na co uważać
Formaldehyd to substancja chemiczna mająca właściwości bakteriobójcze. W dużym stężeniu jest silnie trująca, ale w formie rozcieńczonej ma zastosowanie w przemyśle i znaleźć ją można w wielu przedmiotach, z jakimi stykamy się na co dzień - podają eksperci strony Hipoalergiczni.pl. Występuje m.in. w materiałach nieulegających gnieceniu, nieelektryzujących się, odpornych na chlor i mole, a także w niektórych kosmetykach (w preparatach do utwardzania i nabłyszczania paznokci, antyperspirantach, fluidach, płynach do kąpieli, kremach i dezodorantach).
Jak uniknąć zagrożenia alergią? Noś odzież ze 100 proc. bawełny, jedwabiu, poliestru lub akrylu. Przed użyciem nowej odzieży i pościeli wypierz je w pralce. Meble wyprodukowane z płyty pilśniowej kupuj tylko, gdy są laminowane
Przeczytaj też: Popularne wafle kukurydziane wycofane ze sprzedaży. Zawierały rakotwórcze aflatoksyny [OSTRZEŻENIE GIS]