W 1929 roku do największych bydgoskich fabryk można było zaliczyć dwie: "Femę" Wielkopolską Fabrykę Wyrobów Metalowych Towarzystwo Akcyjne (ul. Dr. Warmińskiego 6) oraz "Prodmetal" Fabrykę Metalową Masowej Produkcji inż. Aleksandra Krzywca (ul. Siedlecka 15 i Błonie 8 - dziś jest to część ul. Śląskiej). Pierwsze hale przy Siedleckiej prawdopodobnie wznoszono ok. roku 1905.
"Właściciel p. Krzywiec zamieszkały przy ulicy Błonie 8 zapodać nie może dokładnie od kiedy fabryka jego istnieje. Jak zapodaje został dom frontowy wystawiony w 1909 roku" - oświadczył kierownik komisariatu policji. Od 1926 r. firmę rozbudowywano, a w 1929 r. oddano do użytku pomieszczenia biurowe oraz garaże. Pod koniec listopada 1934 roku do Urzędu Porządku Publicznego wpłynęło doniesienie sąsiada: "Skarżą się zamieszkujący w mojem domu lokatorzy, którzy dla potrzeb kulturalnych założyli sobie aparat radjowy. W sąsiedztwie firma "Prodmetal", która między innemi wykonuje prace nabijania pilników (...) czynna jest dzień i noc. W związku z powyższem zamierza jeden z moich poważnych lokatorów stosunek najmu wypowiedzieć (...)". Specjalna komisja zarzuty te oddaliła.
"Firma "Prodmetal" w dalszym ciągu uruchamia fabrykę w pełnym biegu i ze zdwojonym zapędem siły elektrycznej przez całe noce, a nawet w dzień święta narodowego to jest 3 maja" - ponowił skargę właściciel kamienicy przy ul. Śląskiej 19. Nikt nie potraktował go poważnie. Przedsiębiorstwo rozbudowało się i w 1936 r. produkowało: "aparatury do samolotów i samochodów". Zatrudniało prawie stu pięćdziesięciu robotników.
**
