https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Główny Inspektor Pracy: Polacy mają pracę, ale bez stałej umowy

SXC
Według danych GUS, prawie milion czterysta tysięcy osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych.

- Ten stan rzeczy jest bardzo niepokojący - mówiła na antenie radiowej Jedynki Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy.

 Państwowa Inspekcja Pracy zwraca też uwagę na nadmierną liczbę umów terminowych o pracę. Według danych Eurostatu, aż 27 procent pracujących Polaków jest zatrudnionych na okresowych umowach o pracę.

 

Iwona Hickiewicz zauważyła w rozmowie z Polskim Radiem, że ucieczka od stosunku pracy na rzecz samozatrudnienia czy form cywilnoprawnych jest sygnalizowana przez jej instytucję już od lat. I to w sensie negatywnym. Przyznając, że jest wiele sytuacji, które uzasadniają zastosowanie takich form zatrudniania, ale bardzo często pracodawcy uciekają dzięki nim przed kosztami, wiążącymi się z zatrudnianiem pracowników.

Podkreślała jednocześnie, że ochrona pracownika, jego prawo do urlopu, wypoczynku, wynagrodzenia itd., jest związana tylko ze stosunkiem pracy i systemem prawa pracy. Czyli ci, którzy nie są zatrudnieni na umowę o pracę, mają zdecydowanie mniejsze prawa pracownicze.

W rozmowie Hickiewicz zwracała również uwagę na problemy dotyczące obrony pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, gdy wykonują pracę osób, zatrudnionych na etatach. - Często trudno jest zmusić pracodawcę do zmiany umowy, gdyż zasłania się wolą samego pracownika - mówi.

Dlatego uważa, Kodeks pracy jest prostu przestarzały i wymaga zasadniczych zmian. Wyjaśnia, że ponad 80 nowelizacji dokonanych od początku lat 90. sprawia, że Kodeks pracy jest nieczytelny nie tylko dla pracowników i pracodawców, ale i fachowców. - To był kodeks pisany dla zupełnie innych przedsiębiorstw - kończy Iwona Hickiewicz.
.
 

Źródło: Polskieradio.pl, dlahandlu.pl

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cosmo
Spoooko, łap! :) e-fakturomat.pl
D
Dolas999
Dokąłdnie, wszystko opodatkowane po kilka razy to skąd ten pracodawca ma mieć $$$ na opłacanie pracowników? To nie firmy są złe, tylko przepisy i ci co je tworzą, dzięki za ten efakturomat, poszukam w necie.
c
cosmo
Nic dziwnego, bo pracodawcom nie opłaca się spisywac umów, tak ich państwo nasze przechytrzyło i zdziera na każdym kroku, dobrze że chociaż ktoś zrobił te e-fakturomaty, przynajmniej człowiekowi troche grosza zostanie w kieszeni
U
Unionek Europonek
To są jakieś jaja?      -   25 lat WOLNOŚCI   -
Mamy wolny rynek, liberalizm na wszystko pozwala.
za zebranie złych danych - zlikwidować etety w Inspekcji Pracy!
 
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska