Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Inowrocław. Do szkół w Łojewie i Pławinie uczęszcza zaledwie po 40 uczniów

(dan)
Dotąd klasy łączono incydentalnie i to głównie na takich przedmiotach, jak wuef czy plastyka. Od dziś niemal wszystkie zajęcia w szkołach w Łojewie i Pławinie odbywać się będą w klasach łączonych. Powód? W obu szkołach uczy się zaledwie po 40 uczniów
Dotąd klasy łączono incydentalnie i to głównie na takich przedmiotach, jak wuef czy plastyka. Od dziś niemal wszystkie zajęcia w szkołach w Łojewie i Pławinie odbywać się będą w klasach łączonych. Powód? W obu szkołach uczy się zaledwie po 40 uczniów www.sxc.hu
- Liczba uczniów spada, natomiast koszty rosną - podsumowuje sekretarz Maciej Przeździęk. Zdradza, że w ciągu miesiąca lub dwóch rozpocznie się w gminie debata na temat przyszłości oświaty w gminie.

Tymczasem dyskusje na temat oświaty wśród mieszkańców już trwają. Nie wszystkim podobają się bowiem pierwsze decyzje, jakie zapadły w urzędzie.

Przeczytaj również: Dziś uczniowie z regionu rozpoczynają nowy rok szkolny

- Wójt oszczędza na jakości edukacji dzieci. Oszczędza w sposób bardzo drastyczny, poprzez łączenie klas. I twierdzi, że to nie odbije się na jakości nauczania. Skandal, cofamy się do czasów międzywojennych - żali się jeden z naszych Czytelników.

Łączenie klas

Dotąd klasy łączono incydentalnie i to głównie na takich przedmiotach, jak wuef czy plastyka. Od dziś niemal wszystkie zajęcia w szkołach w Łojewie i Pławinie odbywać się będą w klasach łączonych. Powód? W obu szkołach uczy się zaledwie po 40 uczniów.

- Musieliśmy się zdecydować na taki krok głównie ze względów ekonomicznych. Niektóre oddziały liczyłyby bowiem troje lub czworo uczniów. A pensja nauczyciela pracującego w tak małej klasie byłaby taka sama, jak tego co pracuje z 30-osobową grupą. Dzieci na pewno na tym nie stracą. Mamy bardzo doświadczoną kadrę - tłumaczy Małgorzata Makowiecka, kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół.

Przeczytaj również: Kalendarz roku szkolnego 2011/2012

Przedszkolaki w szkole

Żaden z nauczycieli zatrudnionych w oświacie nie straci też pracy. Część pracować będzie w niepełnym wymiarze godziny. Będą też i tacy, którzy dodatkowe godziny zyskają dzięki oddziałom przedszkolnym, które powstaną przy szkołach. Dotąd punkty takie były dofinansowane z Unii Europejskiej. Teraz koszty ich prowadzenia wzięła na siebie gmina.

- Gdybyśmy nie stworzyli tych oddziałów przedszkolnych, mogłoby dojść do tego, że w styczniu dawalibyśmy nauczycielom pieniądze za darmo - tłumaczy sekretarz gminy Maciej Przeździęk. Warto zaznaczyć, że w zajęciach uczestniczyć będą mogli 3 i 4-latkowie. Za 5-godzinny pobyt maluchów w szkole rodzic nie zapłaci ani grosza.

Dziś w gminie Inowrocław jest 7 szkół podstawowych i 2 gimnazja. W podstawówkach uczy się 538, a w gimnazjach 370 dzieci (dane z arkuszy, jakie były sporządzane w szkołach w maju).

Liczba dzieci z roku na rok spada. Stąd pomysł, by przeprowadzić poważną debatę na temat przyszłości oświaty w gminie. Mają w niej brać udział radni, nauczyciele i rodzice. Urząd ma swoje pomysły. Na razie nie chce ich zdradzać. Nikt też nawet słowem nie wspomina o likwidacji szkół.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska