Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Koneck jest mała i niebogata. Mimo to inwestuje

(iga)
- Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, to teren za GOK (budynek w kształcie litery L - dop. red) będzie wyglądać tak - pokazuje wizualizację wójt Ryszard Borowski
- Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, to teren za GOK (budynek w kształcie litery L - dop. red) będzie wyglądać tak - pokazuje wizualizację wójt Ryszard Borowski
To, że Koneck i inne miejscowości gminy zmieniają się, widać gołym okiem. Co robią samorządowcy, dysponujący budżetem w wysokości około 9 mln złotych, by mieszkańcom gminy żyło się wygodniej?

- Nasza gmina jest mała, o charakterze rolniczym - mówi wójt Ryszard Borowski. - Dochód z podatku rolnego to raptem około pięciuset tysięcy złotych, a mieszkańcy wsi oczekują nowych dróg, świetlic, oświetlenia. Powoli, małymi kroczkami zaspokajamy ich potrzeby.

Na dowód, że gmina nie jest bogata przytacza ranking, z którego wynika, że gmina Koncek jest na 1 947 miejscu w Polsce (na 2 475 gmin) pod względem dochodu na jednego mieszkańca.

Planowane zadania w dużej mierze uzależnione są od pozyskiwanego wsparcia z zewnątrz. Tutejsi samorządowcy nie raz udowodnili, że potrafią korzystać z rozmaitych unijnych (i nie tylko unijnych) funduszy i szukać najtańszych rozwiązań. Choćby w gospodarce ściekowej. Małej gminy nie było stać na wybudowanie własnej oczyszczalni ścieków, a ludzie chcieli mieć kanalizację. Wybudowano tylko sieć i porozumiano się więc z sąsiadami z gminy Zakrzewo. To do ich oczyszczalni, która nie miała wykorzystanych mocy przerobowych, tłoczone są ścieki. Skorzystały na tym rozwiązaniu obie gminy.

Gości Konecka, którzy dawno tu nie byli, zaskakuje otoczenie Gminnego Ośrodka Kultury, który sam zmienił wygląd. Nieciekawa bryła zopstała odnowiona tak, że obiekt wygląda jak nowy. Za placówką powstały boiska orlika i nowoczesny plac zabaw, a to jeszcze nie koniec inwestycji w tej części miejscowości.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

- To dopiero pierwszy etap, a zaplanowaliśmy trzy - mówi wójt i pokazuje plany nakreślone przez projektantów. - W kolejnym etapie powstanie tor dla rowerzystów, a w następnym - miejsce rekreacji z siłownią na powietrzu, bieżnią tartanową, stołami do gry w szachy i tenisa stołowego - tłumaczy Ryszard Borowski.

Realizacja planów zależy od pozyskanej z zewnątrz pomocy. Na pierwszy etap, którego realizacja kosztowała 397 tys. 92 złote, gmina pozyskała 80 proc. wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W tym roku samorządowcy zaplanowali drugi etap prac w świetlicy w Brzeźnie. Wcześniej zadbano o remont zewnętrznych ścian i dachu, teraz zmodernizowane zostaną instalacje i wyremontowane pomieszczenia. No i będą jeszcze remonty dróg. m.in. Kruszynek - Turzynek, Straszewo - Zapustek, Brzeźno - Młynek, Koneck - Święte i kilku innych.

Przeczytaj i zobacz też: To już sierpień? Pora na kujawskie żniwa w Kłóbce [galeria zdjęć i wideo]

- Nadrabiamy zaniedbania sprzed dziesięcioleci. W zeszłym roku wydaliśmy na drogi milion złotych, w tym planujemy zainwestować około ośmiuset tysięcy. Mamy na drogi wsparcie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych - nie ukrywa wójt. Ma nadzieję, że po przetargach uda się wygospodarować pieniądze na kolejne odcinki. Nie zdradza jakie, żeby nie robić mieszkańcom złudnych nadziei, gdyby coś nie wyszło.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska