Pierwotnie zakładano, że gmina mogłaby wyemitować w papierach trzy, a nawet dziesięć milionów złotych. Jednak podczas ostatniego spotkania rajców z burmistrzem, dowiedzieliśmy się, że można wyemitować papiery na kwotę 6 mln złotych.
Kwota na jaką ostatecznie się zdecydowano to 4 mln złotych. - Zblokowaliśmy się do tej kwoty, ponieważ chcemy mieć 2 mln złotych rezerwy - oznajmił Jacek Idzi Kaczmarek.
Powód? Gdyby Łabiszyn załapała się na realizację inwestycji w ramach ZIT-u (czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych gdzie zgłoszono rewitalizację starówki z uporządkowaniem systemu wodno-kanalizacyjnego, likwidację azbestu w całej gminie oraz termomodernizację szkoły w Lubostroniu - przyp.red.), potrzebowałaby na to wolnych środków. Wtedy będzie możliwość wyemitowania dodatkowych papierów.
- W tym roku planujemy wypuścić obligacje na poziomie 1 miliona złotych. W przyszłym będą to trzy miliony złotych. W sumie wyemitowane zostaną cztery serie, każda o wartości jednego miliona złotych - dodał burmistrz.
Okres ich wykupu to lata od 2020 do 2023 roku. Burmistrz wytłumaczył rajcom, że po 2019 roku gmina nie będzie już musiała regulować żadnych zobowiązań kredytowo-pożyczkowych, będzie więc możliwość bezpiecznej obsługi obligacji.
A gmina potrzebuje środków. Celem emisji obligacji w roku 2014 jest spłata zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek - w kwocie 675 tys. zł oraz finansowanie wydatków inwestycyjnych związanych z poprawą infrastruktury komunikacyjnej, modernizacją obiektów oświatowych oraz wymianą dachu na budynku urzędu - 325 tys. zł.
Kolejne trzy miliony złotych zostaną przeznaczone m.in. na modernizację stacji ujęcia wody w Ojrzanowie oraz Łabiszynie.
Przypomnijmy, emisja obligacji mimo że spełniają funkcje kredytu, są dla gminy korzystniejsze niż zaciągnięcie komercyjnego kredytu. Wynika to z elastyczności papierów wartościowych. Te dają możliwość określenia takich terminów ich wykupu, które zapewnią bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu gminy.
Czytaj e-wydanie »