Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mogilno. Powstanie fundusz sołecki

Agnieszka Nawrocka
Radni mogileńscy zgodzili się na utworzenie w przyszłorocznym budżecie gminy funduszu sołeckiego. Oznacza to, że każde sołectwo dostanie pieniądze na działalność.

Według nowego prawa gminy mogą tworzyć specjalny fundusz, czyli wyodrębnić w budżecie gminy pieniądze, którymi będą mogły dysponować sołectwa. Jak mówi ustawa pieniądze będą mogły być wydane "na realizację inicjatyw obywatelskich, będących przedsięwzięciami służącymi poprawie warunków życia mieszkańców wsi, zgodnych z zadaniami gminy". Do przyjęcia uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w budżecie 2010 roku, namawiał radnych burmistrz Leszek Duszyński.

- Jeżdżąc po zebraniach wiejskich widać, że mieszkańcy chcą się aktywizować. Sołectwa się aktywizują - mówi burmistrz. - Niektóre gminy nie uchwalają funduszu, ale ja uważam, że warto.

Wielkość funduszu sołeckiego dla danej wsi będzie zależała od liczby mieszkańców. Im więcej ludzi mieszka w sołectwie, tym większy będzie fundusz dla danej wsi. Na razie jak podaje portal internetowy samorząd. infor.pl według obliczeń ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji w województwie kujawsko-pomorskim średnio na sołectwo fundusz może wynieść 10,4 tys. zł, a w Wielkopolsce 11,1 tys. zł.

Jak mówi burmistrz sposób naliczania funduszu na podstawie liczby mieszkańców może spowodować łączenie się sołectw.

- Im większa grupa, tym większy fundusz, może na przykład zniknąć podział na Ratowo i Strzelce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska