https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sołtysowa ziemia z Opok pójdzie pod młotek? Mieszkańcy walczą o 4 hektary

Ewelina Fuminkowska
Gmina planuje sprzedać ponad 4 ha ziemi w sołectwie Opoki, którą ponad wiek temu przekazał jeden z bogatych gospodarzy sołtysowi.
Gmina planuje sprzedać ponad 4 ha ziemi w sołectwie Opoki, którą ponad wiek temu przekazał jeden z bogatych gospodarzy sołtysowi. Google Street Viev
Mieszkańcy sołectwa Opoki są zaniepokojeni planami gminy dotyczącymi sprzedaży ponad 4 hektarów ziemi, która od lat była użytkowana przez sołtysów. Obawiają się, że nowy właściciel może prowadzić na niej działalność uciążliwą dla społeczności. Mają jednak alternatywną propozycję.

Ziemia w Opokach, o powierzchni ponad 4 hektarów, od wielu lat była użytkowana przez sołtysów. Każdy nowo wybrany sołtys przejmował jej zarządzanie od swojego poprzednika. Obecnie polem zarządza Michał Kulpa, który poinformował mieszkańców o planach gminy dotyczących sprzedaży działki.

Plany gminy i reakcja społeczności Opok

Mieszkańcy są zaniepokojeni. - Nie zgadzamy się, ta ziemia od lat należała do naszego sołectwa– mówią. Obawiają się, że ziemię może nabyć przedsiębiorstwo, które prowadziłoby uciążliwą działalność, obniżając wartość ich nieruchomości i nie przynosząc żadnych korzyści lokalnej społeczności.

Zdaniem mieszkańców ziemia mogłaby zostać wykorzystana na przykład na biogazownię lub chlewnię. - Co wtedy gmina zrobi? – pytają. Do tej pory nie mieli zastrzeżeń, że z pola korzystał sołtys, a podatek był regularnie opłacany do gminy.

Historia tej ziemi sięga ponad 110 lat wstecz. Zgodnie z opowieściami mieszkańców, Wojciech Stefański, jeden z bogatszych gospodarzy, przekazał ją sołtysowi Opok jako zachętę dla osób niechętnych do objęcia tego stanowiska. Od tego czasu ziemia była użytkowana przez kolejnych sołtysów, którzy opłacali podatek. We wpisie z 1954 roku widnieje zapis, że ziemia należy do gromady Opoki.

Obecnie właścicielem ziemi, zgodnie z aktem notarialnym, jest gmina Aleksandrów Kujawski, która planuje jej sprzedaż.

- Około dwóch lat temu informowaliśmy sołtysa, że ziemia należy do gminy i prosimy o podpisanie dzierżawy. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi Andrzej Olszewski, wójt gminy. Dodaje, że sprzedaż ziemi mogłaby przynieść korzyści wszystkim mieszkańcom, a nie tylko jednej osobie.

Mieszkańcy jednak mają inny pomysł. Proponują wydzierżawienie ziemi i przeznaczenie uzyskanych środków do funduszu sołeckiego

- Ziemia przekazana była dla sołectwa Opoki, nie dla całej gminy. Nasze sołectwo liczy około 266 osób, z funduszu mamy 25 tys. złotych. Z pewnością takie środki pomogłyby nam w realizacji wielu pomysłów – mówi Michał Kulpa, sołtys sołectwa Opoki.

Alternatywne rozwiązania

Mieszkańcy sugerują, że środki z dzierżawy mogłyby zostać przeznaczone na zakup kamienia do utwardzenia dróg lub na lampy uliczne, co odciążyłoby budżet gminy. Dzierżawa ziemi mogłaby przynieść około 10 tys. złotych rocznie.

- Sprzedać można raz, ale przez wiele lat możemy czerpać z tego zyski – tłumaczą mieszkańcy.

Trwa głosowanie...

Czy pomysł mieszkańców sołectwa Opoki jest dobry?

Wójt Olszewski zaznacza, że decyzję o sprzedaży działki podejmą radni.

- Dziwię się, że dopiero teraz mieszkańcy sołectwa chcą coś zrobić z działką – dodaje Andrzej Olszewski. - Obecnie sołtysi otrzymują diety, wcześniej mieszkańcy tego i innych sołectw nie widzieli problemu, chcemy by jednak własność gminy przynosiły korzyści wszystkim mieszkańcom.

Podobne sytuacje mają miejsce w sołectwach Opoczki i Grabie.

- Ta ziemia była przekazana na rzecz sołectwa dla naszych mieszkańców. Zbieramy teraz dokumenty, by przedstawić je radnym na komisji oraz sesji - dodają mieszkańcy sołectwa Opoki. - W innych sołectwa ziemia była pierw własnością skarbu państwa.

Radny Grzegorz Karasiński oraz sołtys sołectwa Wilkostowo popiera mieszkańców.

- Pomysł jest bardzo dobry. Chcą dołożyć pieniądze do swoich potrzeb, których jest bardzo dużo. Wszystko drożeje, a fundusz sołecki niestety pozostaje bez zmian – podkreśla Karasiński.

Przedwojenne zdjęcia Służewa (powiat aleksandrowski)

Tak wyglądało Służewo przed II wojną światową. Zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska