Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Pakość. Koniec kapitalnego remontu stacji uzdatniania wody w Kościelcu. Teraz to nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Stacja uzdatniania wody w Kościelcu po kapitalnym remoncie
Stacja uzdatniania wody w Kościelcu po kapitalnym remoncie Dominik Fijałkowski
Zakończył się kapitalny remont stacji uzdatniania wody w Kościelcu. Zastosowano tam bardzo nowoczesne rozwiązania techniczne.

Wideo. Czy Polacy chcą się szczepić, bo zaczęli się bać?

Dzięki tej inwestycji oraz przeprowadzonej i zakończonej wiosną br. modernizacji stacji uzdatniania wody przy ul. Jankowskiej w Pakości, potrzeby miasta i gminy Pakość w zakresie zaopatrzenia w wodę bardzo dobrej jakości zostały w pełni zapewnione.

Bardzo szeroki zakres prac modernizacyjnych stacji uzdatniania wody w Kościelcu

W ramach prac prowadzonych w Kościelcu na nowe wymieniono wszystkie instalacje technologiczne, kapitalny remont przeszedł budynek stacji uzdatniania wody. Uporządkowano teren wokół tego obiektu.

-

Zastosowany układ technologiczny jest w pełni zautomatyzowany. Steruje się nim zdalnie. Są to bez wątpienia rozwiązania na miarę XXI wieku

- zauważa Wiesław Nurski, prezes Zakładu Usług Gminnych w Pakości.

Dzięki całkowitej przebudowie i unowocześnieniu stacji, która działała w Kościelcu od 40 lat, nie tylko poprawiona została jakość wody dostarczanej mieszkańcom, ale co najważniejsze, udało się wyeliminować spadki ciśnienia wody w sieci, do których często tutaj dochodziło.

Na czas inwestycji w Kościelcu mieszkańcy zaopatrywali byli w wodę z nowoczesnej stacji w Pakości. - Aby zapewnić stały i bezawaryjny dopływ wody, przeprowadziliśmy remont sieci wodociągowej w Gorzanach i Kościelcu. W ramach tych prac powstało ponad 530 metrów nowej sieci. Wymieniliśmy też kilkadziesiąt węzłów z zasuwami - informuje Wiesław Nurski.

Teraz stacja uzdatniania wody w Kościelcu może działać 50 lat bez remontu

Jak podkreśla prezes, wszystkie roboty, łącznie z remontem stacji, wykonali pracownicy PUG. Jedynie nowoczesnym układem technologicznym, składającym się z dwustopniowego napowietrzania i dwustopniowej filtracji wody musieli zająć się fachowcy z tej branży.

- Sposób przeprowadzenia kapitalnych remontów, jak i zastosowane rozwiązania gwarantują, że system zaopatrzenia w wodę miasta i gminy Pakość powinien przez najbliższe 50 lat funkcjonować bez remontów - zauważa prezes PUG.

Obecnie Przedsiębiorstwo Usług Gminnych przygotowuje się do uruchomienia systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Ułatwia on nie tylko prowadzenie rozliczeń za zużytą wodę, ale umożliwia też szeroko pojętą kontrolę nad siecią wodociągową. Działania pilotażowe związane z zastosowaniem nowoczesnego sytemu rozpoczną się jeszcze w br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska