Celem konkursu było nagrodzenie projektów, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnych tzn. mają wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców oraz mogą być inspiracją do działań podejmowanych przez inne podmioty pozarządowe oraz grupy nieformalne.
Bezkonkurencyjny okazał się pomysł społeczników z Sadłowa i gminy Rypin, który zakładał stworzenie interaktywnej mapy Sadłowa. W ramach projektu latem odbyły się zajęcia warsztatowe, w których wzięła udział młodzież od 11. roku życia z Sadłowa i okolic. Warsztaty były prowadzone przez Natalię Zdrojewską, w sadłowskim pałacu, który w ostatnich latach przeszedł kompleksową renowację.
Powstała interaktywna mapa Sadłowa w gminie Rypin
– W szkole na lekcjach historii bardzo często brakuje przestrzeni na naukę o własnym lokalnym dziedzictwie historycznym i kulturowym – mówi Natalia Zdrojewska, prowadząca zajęcia. – Dzięki projektowi #KlikSadłowo chcieliśmy zapełnić tę lukę w atrakcyjny dla młodych sposób. Poszerzać ich wiedzę oraz budować tożsamość lokalną. Dzięki mapie można dowiedzieć się np. gdzie znajdowała się pustelnia, kiedy pojawił się pierwszy telewizor na wsi lub kto założył pierwszą OSP na terenie gminy Rypin.
Mapa jest dostępna dla wszystkich. Działa w witrynie internetowej, więc można korzystać z niej w domu na laptopie oraz w terenie, na smartfonie, podczas spacerów z rodziną lub znajomymi. Mapa jest dostępna TUTAJ.
Wniosek o przyznanie mikrodotacji złożyło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Rypin, jako patron grupy nieformalnej w składzie: Marek Paweł Śmiechewicz, Ilona Lulińska oraz Agnieszka Duchewicz, we współpracy z gminą Rypin i Gminną Biblioteką Publiczną w Kowalkach.
