Do tej pory wycięto już 285 jesionów.
Ścieżka zamiast drzew
Zarząd Dróg Wojewódzkich, odpowiedzialny za realizację projektu, argumentuje, że decyzja o wycince była wynikiem konsultacji społecznych. Podkreśla również, że w ramach inwestycji planowane są nowe nasadzenia. Droga wojewódzka nr 563 na odcinku Rypin - Żuromin - Mława ma zostać poszerzona, co wymaga usunięcia drzew. Oprócz nowej nawierzchni, w Okalewie ma powstać również ścieżka pieszo-rowerowa.
Wszyscy wydali zgody
Mimo że drzewa nie są objęte ochroną konserwatorską, mieszkańcy są zaniepokojeni wpływem wycinki na lokalny krajobraz. W pobliżu znajduje się bowiem zabytkowy teren pałacowo-parkowy, który podlega ochronie prawnej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wyraził zgodę na wycięcie jednego drzewa z założenia parkowego, podkreślając, że decyzje dotyczące pozostałych drzew były w gestii gminy.
W oświadczeniu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu czytamy, że „zezwolenie na usunięcie 31 drzew wydał wójt gminy Skrwilno”.
Lipy zastąpią jesiony. Ale za kilkadziesiąt lat
Zarząd Dróg Wojewódzkich twierdzi, że – aby zbudować ścieżkę pieszo-rowerową, nie dało się uniknąć wycinki: „Prace realizowane są zgodnie z decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz pozwoleniami wydanymi przez Wójta Gminy Skrwilno” – czytamy w oświadczeniu. Oburzenie ekologów wiąże się jednak również z tym, że wycinki dokonuje się w sezonie lęgowym. Drogowcy przekonują jednak, że prace prowadzone są pod stałym nadzorem ornitologa.
W ramach kompensacji planowane są nasadzenia nowych drzew – około 250 lip srebrzystych, klonów pospolitych i jaworów. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest jednym z pierwszych regionów, które realizują program odtwarzania przydrożnych alei. Problem w tym, że o jego efektach przekonać się będzie można najwcześniej za kilkadziesiąt lat, a nowe nasadzenia nie zrekompensują utraty starych, dojrzałych drzew, które stanowiły integralną część lokalnego ekosystemu.
Drzewa przypominają o przeszłości
Wycinane jesiony liczą ponad sto lat. Były przedłużeniem parku, który powstał na przełomie XVIII i XIX w., równolegle z budową budynku pałacowego, który znalazł się w środku terenów zielonych. Elementem parku jest również staw. Choć park ulegał przez dziesięciolecia wielu przekształceniom, jego układ nadal jest czytelny.
