Nabór prowadzą:
Nabór prowadzą:
Przedszkole nr 1 w Tucholi, ul. Bydgoska 13 a:
- do oddziałów 8-godzinnych dla dzieci w wieku 3-6 lat;
- do oddziału integracyjnego dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności;
Przedszkole nr 2 w Tucholi, ul. Piastowska 32:
- do oddziałów 8-godzinnych dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Nabór maluchów potrwa do 25 marca. Startuje dziś. Czy wszyscy rodzice, którzy chcą posłać pociechę do placówki, mogą liczyć na miejsce?
- W ubiegłym roku w mieście każdy, kto chciał, miała taką możliwość. To ewenement na skalę województwa - mówi burmistrz Tadeusz Kowalski.
Jak będzie w tym roku? To się okaże po zakończeniu naboru. Jeżeli liczba zgłoszeń trzy- i czterolatków będzie przekraczać możliwości placówki, o przyjęciu zdecyduje komisja powołana przez dyrektora. W Tucholi do wyboru są dwa przedszkola.
Nowe punkty przedszkolne
Co z resztą gminy? - Dzięki nowemu projektowi na opiekę przedszkolną jest szansa również na wsiach - mówi Kowalski.
Chodzi o cztery nowe punkty przedszkolne, które od września ruszają w czterech miejscowościach gminy: w Raciążu, Kiełpinie, Stobnie i Legbądzie. Miejsce na zajęcia będzie wygospodarowane w miejscowych szkołach.
Organem prowadzącym punkty jest Fundacja Edukacyjne Drogi Polek i Polaków z Torunia. Nabór do nich już trwa. - Fundacja zatrudni nauczycieli z kwalifikacjami, a oprócz tego pomoc na pół etatu - mówi Adam Kłosowski, szef Gminnego Zespołu Oświatowego.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Na cztery godzinki
Punkty są przeznaczone dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Maluchy spędzą w placówce po cztery godziny zegarowe dziennie. - Będzie realizowana podstawa programowa, a na koniec pięciolatki zostaną zdiagnozowane za pomocą specjalnego arkusza - tak samo, jak w "zerówce" - mówi Kłosowski.
Organizatorzy zapewnia także pomoc logopedyczną - zajęcia potrwają godzinę w tygodniu, oraz lekcje angielskiego - pół godziny tygodniowo.
W planie są dwie wycieczki: do Bydgoszczy i do Torunia, gdzie dzieci obejrzą spektakl w Baju Pomorskim. W ciągu roku szkolnego opiekunowie mogą liczyć na specjalne zaproszenie - zaplanowano dwa otwarte spotkania warsztatowe z rodzicami.
"Zerówka" obowiązkowa
Oprócz punktów przedszkolnych na wsiach nie ma żadnego przedszkola. Są natomiast "zerówki" dla sześciolatków, do których mogą chodzić również dzieci pięcioletnie.
Po jednym oddziale zerowym jest w szkołach wiejskich i SP 5, po dwa w SP 1 i SP 3. Do dyspozycji jest też oddział przedszkolny Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Małym Mędromierzu. W tym roku chodzi do niego siedmioro maluchów.
Nabór pięciolatków do oddziałów pięciogodzinnych prowadzą wszystkie szkoły. Maluchy w tym wieku od 1 września mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Przypominamy też rodzicom, że na ich wniosek przy zgodzie dyrektora szkoły sześciolatki mają prawo rozpocząć naukę w pierwszej klasie.
Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy szkół. Zapisy w szkolnych sekretariatach, a w przedszkolach do odbioru są karty zgłoszeń.
Czytaj e-wydanie »