Projekt „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim” koordynowany jest przez bydgoskie biuro Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Uczestniczy w nim 30 samorządów zaangażowanych w opracowanie Lokalnych Planów Podnoszenia Jakości Oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów.
- Uczestnictwo samorządów w projekcie ma kluczowe znaczenie w realizacji kolejnych form wsparcia, które są zaplanowane jeszcze w bieżącym roku i w latach kolejnych - informuje Elżbieta Singer, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Biura FRDL.
Dwie nasze szkoły
W inicjatywie chodzi o wykorzystywanie nowych technologii, współpracę, wprowadzenie nowatorskich form nauczania, by osiągać jak najlepsze wyniki i podnosić jakość kształcenia. Konieczne są szkolenia, doradztwo, opracowanie programów nauczania. Z projektu skorzystają 92 placówki oświatowe zgłoszone do wdrożenia procesu wsparcia kompetencji kluczowych uczniów. Na liście tej są dwie szkoły z gminy Zbójno - Zespół Szkół w Zbójnie oraz Zespół Szkół w Działyniu. Ponadto 85 przedstawicieli gmin i powiatów zaangażowanych w działalność oświatową przejdzie cykl szkoleniowy.
- 30 samorządów w kujawsko-pomorskim, w tym gmina Zbójno, przystąpiło do elitarnego grona odpowiedzialnych samorządów, stawiających sobie za cel rozwój edukacji dzieci i młodzieży. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wypracowaniu we współpracy z doradcą Lokalnego Planu Podnoszenia Jakości Oświaty. Plan dotyczyć będzie kompetencji kluczowych uczniów. Przedstawiciele gmin i powiatów uczestniczą w intensywnym 5-miesięcznym kursie przygotowującym struktury oświatowe w samorządach do wdrażania działań rozwojowych w obszarze oświaty – informuje sekretarz gminy Zbójno Jacek Foksiński.
Wsparcie dla samorządu
Samorządy otrzymują wsparcie szkoleniowe i doradcze. Mogą uczestniczyć w pracach sieci współpracy, w ramach których będą rozwijane wątki tematyczne. Zaplanowano 18 spotkań szkoleniowych 1-dniowych poświęconych wybranym tematom, o których wcześniej uczestnicy podyskutują w sieci wirtualnej.
We wrześniu ma zostać uruchomionych sześć sieci tematycznych. Będą one poświęcone przywództwu, procesowi wspomagania, integracji środowiska oświaty w kujawsko-pomorskim, strategiom oświatowym i zarządzaniu oświatą. Udostępniony zostanie również bank dobrych praktyk.
Na tym projekt się nie kończy
- Projektem zostaje uruchomiony pierwszy etap realizacji działań, których celem jest podniesienie kompetencji kluczowych oraz wzrost jakości oświaty i wspomagania w szkołach (w drugim etapie działania będą kierowane do dyrektorów szkół, w trzecim etapie bezpośrednio do nauczycieli i uczniów) – dodaje Elżbieta Singer.
Projekt „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim” dofinansowany jest ze środków unijnych program POWER 2014-2020. Jego wartość to ponad 1,335 mln zł. Wsparcie unijne to aż 1,125 mln zł.
Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?