Lampy są wyposażone w baterie słoneczne, dzięki czemu ładowany jest akumulator, z którego w czasie nocy urządzenie czerpie energię do zasilania żarówki.
- Dzięki temu nie trzeba płacić za prąd, potrzebny do zasilania tradycyjnych lamp ulicznych, ani płacić zakładowi energetycznemu za ich konserwację. Bateria słoneczna jest tak wydajna, że bez problemu załaduje akumulator w krótkim czasie w średnio słoneczny dzień, a nawet przy wykorzystaniu silnego światła księżyca - mówi Henryk Gapiński, wójt gminy Dobre. Sześć takich lamp stanie w Dobrem Wsi, trzy w Narkowie. Lampy posłużą lepszemu oświetleniu dróg w tych miejscowościach. Niektóre staną w miejscach znacznie oddalonych od punktów, gdzie można byłoby je włączyć do tradycyjnych sieci energetycznych.
Ważne są też powody finansowe. W Urzędzie Gminy wyjaśniają, że energetyka za założenie lampy na już istniejącym słupie żąda niekiedy nawet 10 tys. zł, natomiast koszt lampy, która nie potrzebuje prądu i znacznych nakładów na eksploatację wynosi 5,9 tys. złotych.
- Myślę, że jeśli będziemy planować założenie oświetlenia w kolejnych miejscach, to wraz z radnymi zastanowimy się nad wariantem zakupu następnych lamp tego rodzaju - mówi wójt.
Gminę Dobre oświetli...słońce
(mn)
W gminie trwa montaż dziewięciu lamp solarnych. Ma to zmniejszyć koszty eksploatacji oświetlenia ulicznego.