https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń liczy na inwestorów

(km)
sxc
W ciągu kilku dni miasto ma ogłosić kolejny przetarg na przygotowanie dokumentów, które są potrzebne do utworzenia strefy technologiczno-przemysłowej. Są już pierwsi chętni inwestorzy.

Miasto stara się przyciągnąć przedsiębiorców, którzy stworzą nowe miejsca pracy. Dlatego, wspólnie z gminą wiejską, przygotowuje się do Golubsko-Dobrzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego na wzór tego w Solcu Kujawskim.

Najpóźniej w przyszłym tygodniu burmistrz chce ogłosić przetarg na wykonanie badań geologicznych gruntu, koncepcji, rejestru środowiskowego, a także dokumentacji technicznej. To drugie podejście. Pierwszy (uszczuplony, bo bez dokumentacji) przetarg został unieważniony.

- Oferenci zaproponowali zbyt wysokie ceny. Nie byliśmy na takie przygotowani. Najtańsza wynosiła ok. 100 tys. zł - mówi Izabela Lewandowska, wiceburmistrz Golubia-Dobrzynia. Wyłoniona firma na przygotowanie "papierów" będzie miała ten rok i następny. Czy to oznacza, że pierwsi przedsiębiorcy mogą pojawić się w parku przemysłowym najwcześniej za dwa lata?

Niekoniecznie. - Mamy już chętnych - zapewnia wiceburmistrz. Dlatego miasto jak najszybciej chce opracować regulamin udostępnienia miejsca firmom. Te wytyczne następnie będą musieli przegłosować radni. Planuje się, aby zrobili to już na sesji w kwietniu. Inwestorzy, którzy zakorzenią się w parku zapewne mogą liczyć na preferencyjne warunki dzierżawy terenu oraz stawki podatków. Strefa technologiczno-przemysłowa ma umiejscowić się na ok. 15 ha: w Golubiu-Dobrzyniu w okolicach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz we Wrockach (gm. Golub-Dobrzyń).

85 proc. dofinansowania na stworzenie jej dokumentacji miasto otrzymało od Ministerstwa Gospodarki. - Później poszukamy projektów, dzięki którym będziemy mogli uzbroić strefę w niezbędną infrastrukturę, m.in. w wodociąg i kanalizację - mówi Izabela Lewandowska.

Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie golubsko-dobrzyńskim wynosiła 24,3 proc.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 07.03.2014 o 23:10, Gość napisał:

jakies konsultacje spoleczne to byly?co konkretnie chcemy zaoferowac tym firma?jak je przyciagnac?gdzies cos na ten temat mozna znalezc? Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie golubsko-dobrzyńskim wynosiła 24,3 proc. ostro :(

No właśnie. Starosta, który z mocy prawa powinien aktywnie walczyc z bezrobociem (Powiatowy Urząd Pracy), tylko zatrudnia stażystki po znajomości i interesach.

Dobrze, że miasto razem z gmina robia ten park przemysłowy. jest nadzieja, że powstana jakies nowe firmy. Ktoś tu pisał, że pózno, ale trzeba najpierw nadrobić chociazby zaległości w kanalizacji, oczyszczalni ścieków, bo co to by była za strefa na szczerym polu?

G
Gość

Śmieszny artukuł który skrzętnie zakłamuje  rzeczywistość. Przypominam że STREFY ekonomiczne isnieją od 1994 roku i ich okres działania miał sie skończyć właśnie w tym roku czyli 2014 r. Cwaniaki z PO zmieniły Ustawę i przeciągnęły okres do 2020 żeby znowu dac nadzieje wszystkim na pracę . I tak jest u Nas . Był 10 lat na Urzędzie i w roku 2013 DOPIERO !!! zaczął  działać , tylko się pytam co robił 10 lat ??? Ludzie , czy wy ciągle kupujecie te głupoty ?

G
Gość
jakies konsultacje spoleczne to byly?
co konkretnie chcemy zaoferowac tym firma?jak je przyciagnac?
gdzies cos na ten temat mozna znalezc?
 
Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie golubsko-dobrzyńskim wynosiła 24,3 proc.
 
ostro :(
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska