MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Mamy bibliotekę jak w Europie

Marlena Przybył
Niedawne spotkanie autorskie z Bożeną Boczarską
Niedawne spotkanie autorskie z Bożeną Boczarską fot. nadesłane
- Przy Krakowie czy Olsztynie nie mieliśmy się czego wstydzić, na niektórych polach jesteśmy nawet lepsi - mówi z dumą dyrektorka książnicy w Golubiu-Dobrzyniu Barbara Wasiluk, która reprezentowała nasze województwo podczas warszawskiego "Okrągłego stołu bibliotekarzy".

Ogólnopolskie spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu "Lokalne biblioteki jako centra edukacji obywatelskiej w Europie". Dyskutowali z sobą przedstawiciele z kilkunastu ośrodków z całego kraju. O czym?

- Na Zachodzie biblioteki są instytucjami, które nie tylko wypożyczają książki, ale też kształtują poglądy i świadomość społeczeństwa - wyjaśnia Wasiluk. - Zastanawialiśmy się wspólnie, w jaki sposób przekierować działalność naszych bibliotek na bardziej aktywne włączanie się w działania społeczne, w edukację obywatelską, również kulturalną i gospodarczą.

Jest się czym pochwalić

Program zakłada, że bycia aktywny obywatelem nowoczesnego państwa uczyć może nie tylko szkoła, ale też biblioteka.

Przykłady? Szkolenia z obsługi internetu, które ułatwią docieranie do informacji. Do tego spotkania z ciekawymi ludźmi i debaty na ważne tematy. Dla najmłodszych - warsztaty rozbudzające lokalny patriotyzm i świadomość historyczną. A dla wszystkich - gazetka, w której dzieliliby się informacjami o najważniejszych wydarzeniach w regionie i pomysłami na jego rozwój.

Na wielu polach nasza powiatowa biblioteka mogła zaimponować innym, większym placówkom w kraju.
- Opowiedziałam zebranym przede wszystkim o programie "Ocalić od zapomnienia", dzięki któremu poznajemy i opiekujemy się nad starymi kapliczkami z naszej okolicy - zdradza Wasiluk. - Mówiłam też o projekcie "Zapomniany szabas", poświęconym żydowskiej historii okolic Golubia-Dobrzynia. Duży naszym sukcesem jest też to, że wydajemy własne publikacje. A już w 2003 roku z powodzeniem zaczęliśmy realizację programu "Z ekonomią na ty".

Plany i gratulacje

Książnica nie spoczęła jednak na laurach - w przygotowaniu są już nowe pomysły, które wzbudziły szczególne zainteresowanie koleżeństwa po fachu.

- Chcemy skupić się na walce z wykluczeniem społecznym - wyjaśnia Wasiluk. - Biblioteka może być miejscem, gdzie na przykład osoby starsze, może na co dzień samotne, poczują się dobrze.

Co teraz szykuje się dla nich?
Po pierwsze, kurs z podstaw języka angielskiego. Po drugie - spotkania, podczas których starsi mieszkańcy opowiadać będą o dawnych, zapomnianych już zawodach.

W ostatnich tygodniach na ręce Barbary Wasiluk wpłynęły też podziękowania od Elżbiety Stefańczyk - zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej i przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich gratulowała wszystkim pracownikom naszej książnicy wzorowej działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska