Szkoła rodzenia działa przy naszym szpitalu powiatowym od listopada. W lutym przyjdzie na świat pierwszy maluszek fachowo przeszkolonych w niej rodziców.
Zajęcia skierowany jest nie tylko do przyszłych mam, ale też do ojców i innych bliskich osób, które obecne będą przy porodzie. Pełen kurs składa się z sześciu spotkań trwających po 90 minut - godzina teorii i pół godziny ćwiczeń.
- Ja zamiast szkoły rodzenia wybrałam same zajęcia fizyczne - mówi Ania Kępa z Torunia, mama rocznej Tosi. - Bardzo dużo informacji można znaleźć teraz samodzielnie w internecie, jednak nie zdecydowałabym się polegać tylko na nich. Mam ten komfort, że moja mama jest pielęgniarką i mogła kompetentnie odpowiedzieć na wszystkie moje pytania. Tylko dlatego chodziłam na samą gimnastykę.
Stop obawom
Czego można się nauczyć w golubsko-dobrzyńskiej szkole? Podczas zajęć teoretycznych położna przeprowadzi uczestników krok po kroku przez ciążę, poród i pierwsze miesiące opieki nad maluszkiem.
- Przygotowujemy panie między innymi do karmienia piersią - mówi Szyńska. - Nie wszystkie mamy potrafią to robić naturalnie. Trzeba się nauczyć jak poprawnie siedzieć, jak przystawić dziecko.
Ważne są też ćwiczenia fizyczne.
- Wyjaśniam jak właściwie oddychać, relaksować się, przeć - wymienia Szyńska. - Uczę też ćwiczeń, które pomogą mamom po porodzie, poprawią ukrwienie i przywrócą sprawność.
Podczas kursu jest też okazja odwiedzić i przyzwyczaić się do sali porodowej. Przyszłe mamy i towarzyszące im osoby mają przede wszystkim dowiedzieć się, co ich czeka, oswoić się z nowymi zadaniami i opanować niepotrzebne obawy.
Stop bierności
- Można powiedzieć, że jest teraz moda na porody rodzinne - zauważa Szyńska, która jako położna pracuje od 1987 roku. - Przyszłym mamom wiele podpowiada instynkt, ale nie wszystko, u nas mogą rozwiać różne swoje wątpliwości i przede wszystkim uspokoić się. Kurs przyda się też z pewnością osobom towarzyszącym, one często nie mają pojęcia, jak się właściwie zachować i jak pomóc rodzącej. Wtedy tatusiowie albo siostry na sali porodowej, zamiast razem przeżywać tę wyjątkową chwilę, są bierni.
Zajęcia odbywają się w środę o godz. 17 w sali gimnastyczno-edukacyjnej przy Domu Pomocy Społecznej ul. PTTK 6.
Szczegóły pod numerem tel. 698 090 941.
Czytaj e-wydanie »