https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gra w piersiach

(has)
Inhalatory stały się skuteczną metodą leczenia astmy.
Inhalatory stały się skuteczną metodą leczenia astmy. Fot. Archiwum
Świsty, duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel. To najczęstsze objawy astmy.

Astma jest powszechnie występującą chorobą przewlekłą. Charakteryzuje się rozwijającym w drogach oddechowych stanem zapalnym i zwężeniem oskrzeli. W astmie o łagodnym przebiegu zwężenie oskrzeli występuje okresowo, może jednak nabrać trwałego charakteru.

Choroba objawia się atakami duszności, występującymi najczęściej pomiędzy godziną drugą a piątą nad ranem, którym towarzyszy "granie w piersiach", kaszel i czasem ucisk w klatce piersiowej.

Pomiędzy napadami pacjent może czuć się dobrze i wówczas nikt nie jest w stanie zorientować się, że cierpi on na astmę. Napady mogą występować z różną częstością. Na szczęście większość astmatyków to pacjenci z epizodyczną lub łagodną postacią choroby. Duszność pojawia się u nich rzadko, a po zastosowaniu właściwego leczenia pacjent może całkiem zapomnieć o chorobie.

Jest jednak grupa chorych na astmę ciężką, u których dolegliwości występują niemal codziennie, a choroba jest przyczyną znacznego pogorszenia jakości życia.
Oskrzela chorych na astmę mają skłonność do skurczu po kontakcie z różnymi czynnikami fizycznymi i farmakologicznymi, które nie powodują u osób zdrowych żadnych dolegliwości. Duszność po wysiłku fizycznym, po ekspozycji na zimne powietrze lub dym tytoniowy to właśnie wyraz nadreaktywności oskrzeli.

Wśród leków przeciwastmatycznych ważną rolę odgrywają inhalatory. Nie ma wątpliwości, że leczenie wziewne jest współczesnym standardem farmakoterapii astmy oskrzelowej. Lek podany w inhalacji działa szybciej i skuteczniej oraz daje mniej działań niepożądanych.

Więcej na stronie: www. astma.edu.pl.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska