Grand PiK 2013
Jury Konkursu w składzie: Janusz Kukuła - przewodniczący, Grażyna Barszczewska, Maria Wiernikowska, Henryk Talar i Paweł Łysak przyznało:
Nagrodę Główną GRAND PiK 2013 otrzymał Dmitry Nikolaev z Rosji za utwór Jałtańska gra (КУРОРТНЫЕ ЗАБАВЫ). Jury postanowiło nagrodzić ten utwór za błyskotliwą interpretację tradycji i umiejętność zbudowania świata ludzkich uczuć przy użyciu nowoczesnych środków.
Ponadto przyznano Nagrody Specjalne.
Otrzymali je:
Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak z Fundacji "Głos Ewangelii", którzy przedstawili utwór utwór Szepty dzieciństwa, za pokazanie prostej historii, która okazuje się opowieścią o sprawach najważniejszych: miłości, śmierci, wierze;
oraz Małgorzata Żerwe i Davida Mairowitz z PR Gdańsk za utwór Tunele miłości. Przystanek Las Vegas, w którym jury dostrzegło wzbudzającą podziw robotę reporterską, inteligentną i atrakcyjną formę, barwne przedstawienie świata prowincjonalnej Ameryki i osobiste ujęcie tematu.
Kolejną Nagrodę Specjalną w Konkursie GRAND PiK 2013 jury postanowiło przyznać Waldemarowi Modestowiczowi z Teatru PR za utwór Raport o stanie wojennym. W utworze tym autor przedstawił zdaniem jurorów przejmujące przedstawienie codzienności Polaków w epoce podziemnej Solidarności i uchwycenie różnorodności postaw wobec stanu wojennego.
Jury zdecydowało również przyznać sześć wyróżnień.Otrzymali je:
- Jiri Slavicinsky z Czech, za utwór The Hour Between Wolf And Dog, w którym autor podjął próbę uchwycenia tego, co nieuchwytne i umiejętnie oddał nastroju chwili;
- David Zane Mairowitz za utwór Tonspur des Mauerfalls:Checkpoint Charlie; jurorzy docenili tu szczególnie niezwykłe wykorzystanie ekspresji form radiowych w prezentowaniu najnowszej historii Europy;
- Agata Rokicka z PR Szczecin z utworem Gen pamięci, za upominanie się o sprawiedliwe rozliczenie bolesnej historii;
- Magdalena Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu PR - utwór Śmieję się po polsku - za pokazanie, że historia polskich Żydów może mieć dobry ciąg dalszy;
Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska z PR Opole za utwór Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja `68 - próbę ukazania współczesnych stosunków polsko - czeskich w perspektywie dramatycznych wydarzeń z 1968 r. oraz Kamila Perka z PR Łódź za utwór pt. Dzieci się nie chowa - przejmujący portret matki, pochwałę macierzyństwa trudnego ale pogodnego, otrzymali nagrody rzeczowe.
W plebiscycie zorganizowanym wśród słuchaczy Radia PiK i internautów największe uznanie zyskał utwór - Miłość bez kalkulacji - autorstwa Grażyny Preder; z Polskiego Radia Koszalin.
Czytaj e-wydanie »