Najpierw na wysokości prezbiterium kościoła św. Jana odsłonięto relikty średniowiecznego muru ceglano-kamiennego o długości ponad 24 metrów. Potem po stronie południowej odsłoniętego muru natrafiono na skupiska kości ludzkich. Prawdopodobnie pochodziły z części przykościelnego cmentarza. Dodatkowo podjęto decyzję o przekształceniu wcześniej pełnionego w tym miejscu nadzoru archeologicznego w ratownicze badania archeologiczne - mówi Marek Wiliński, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.
Znaleziska sprzed wieków na bulwarach
MZD ogłosił już przetarg na sprawowanie stałego nadzoru archeologicznego na przebudowywanym odcinku ulicy Gdańskiej (od okolic ul. Zamczej do ul. Bulwary) oraz na odcinku ulicy Bulwary (od ul. Gdańskiej do okolic ul. Matebudy oraz w obrębie skrzyżowania z ul. Maślaną).
To oznacza, że dopóki archeologom nie uda się udokumentować znalezisk, właściwie ich ochronić dokumentując w źródłach naukowo-konserwatorskich nie ma mowy o żadnych robotach drogowych na tym odcinku. Wyłoniona w przetargu ekipa archeologów będzie pracowała głównie w miejscu, gdzie zaczęto wykonywać koryto pod nową jezdnię i chodniki.
- Nie urywamy, że przerwa w pracy przy budowie drogi nie jest nam na rękę, tak jak każde odstępstwo od harmonogramu, jednak znalezisko ma niewątpliwie wartość historyczną dla naszego miasta, dlatego z uwagą będziemy śledzić postępy w pracy archeologów - mówi Marek Wiliński.
Archeolodzy według planów zakończą pracę do 4 lipca. Wszystkie zabytki znalezione zostaną przekazane do muzeum. Po zakończeniu prac Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzyma od wykonawcy sprawozdanie z badań. Wówczas dopiero będzie mógł wyrazić zgodę na kontynuowanie robót.
Czytaj e-wydanie »