Pośrednik nieruchomości to fachowiec, który może znacznie ułatwić sprzedaż, kupno czy wynajem nieruchomości. Jak jednak wskazują statystyki, agenci nieruchomości pośredniczą w Polsce w mniej niż 25 proc. transakcji, choć w USA czy Wielkiej Brytanii odsetek ten sięga 90 proc. U przyczyn tego stanu rzeczy leżą przede wszystkim obawy klientów, którzy nie wiedzą, jak znaleźć pośrednika, któremu można zaufać. No właśnie – jak tego dokonać? Odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić eksperci serwisu ogłoszeniowego Gratka.pl. Poniżej prezentujemy zestaw porad dla tych, którzy myślą o nawiązaniu współpracy z agencją nieruchomości. Dlaczego warto?
Gratka wyjaśnia: co robi pośrednik nieruchomości?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak znaleźć dobrego agenta nieruchomości, warto najpierw przypomnieć, kto to taki i czym właściwie się zajmuje. Ponieważ w Polsce zawód ten pojawił się dopiero w latach 90., wiele osób wciąż nie do końca wie, czym taki specjalista się zajmuje. Na początek wyjaśnijmy kwestię językową, nad którą czasem zastanawiają się laicy. Pośrednik a agent nieruchomości – czym się różnią? Otóż… niczym. Oba te określenia oznaczają dokładnie to samo.
Kolejne często zadawane pytanie brzmi: co robi pośrednik nieruchomości? W Polsce niestety w pewnych kręgach wciąż pokutuje fałszywe przekonanie, że pośrednik to ktoś, kto pobiera pieniądze za to, że w zasadzie nic nie robi. Jeszcze inni sądzą, że obowiązki agenta ograniczają się do wrzucenia oferty do serwisów ogłoszeniowych takich jak Gratka czy prezentacji mieszkania klientowi. Nic bardziej mylnego!
Dobry pośrednik nieruchomości to fachowiec z wieloma kompetencjami, którego kompleksowa wiedza i znajomość rynku pozwalają klientowi cieszyć się szybką sprzedażą czy kupnem nieruchomości. Również lista obowiązków i umiejętności pośrednika nieruchomości jest dłuższa, niż sądzą niektórzy. Za co odpowiada pośrednik nieruchomości? Eksperci serwisu Gratka wymieniają następujące obowiązki pośredników:
- wyszukiwanie nieruchomości pasujących do oczekiwań klienta,
- poszukiwanie nabywcy lub najemcy na nieruchomość klienta,
- pośredniczenie w negocjacjach cenowych,
- przygotowanie profesjonalnej oferty nieruchomości na sprzedaż lub wynajem,
- wykonywanie dobrej jakości zdjęć mieszkania, domu czy działki,
- usługi typu home staging (przygotowanie nieruchomości do sprzedaży czy wynajmu),
- dobór odpowiednich sposobów promocji,
- umawianie spotkań między stronami transakcji,
- wsparcie przy organizacji innych spotkań, np. z notariuszem,
- sprawdzenie poprawności i kompletności dokumentacji,
- sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości,
- doradztwo dot. niezbędnych formalności i sposobu ich załatwienia,
- doradztwo kredytowe i finansowe,
- udzielanie informacji nt. stanu technicznego obiektu i jego kosztów utrzymania,
- organizacja wizyt w mieszkaniu, domu czy na działce,
- nadzór nad całym przebiegiem transakcji,
- śledzenie bieżących trendów na rynku nieruchomości,
- stałe poszerzanie bazy ofert i klientów.
Jak widać, jest to bardzo długa lista! Jak podkreślają eksperci serwisu Gratka, pośrednik nieruchomości to praca dla osoby ambitnej, wszechstronnej i niebojącej się wyzwań. Do umiejętności pośrednika nieruchomości muszą się zaliczać zarówno kompetencje bezpośrednio związane z zawodem, jak i liczne poboczne (m.in. z zakresu fotografii, prawa, ekonomii). Również wiedza agenta nieruchomości musi być rozległa. Co więcej, dobry pośrednik musi też być gotowy pracować w elastycznym wymiarze godzin, w tym często – zależnie od potrzeb klienta – wieczorami lub w weekendy. Profesjonalny agent nieruchomości będzie też stale pogłębiał swoje kwalifikacje i na bieżąco śledził sytuację na rynku, żeby zawsze móc zaoferować klientowi usługi najwyższej jakości.
Warto również dodać, że choć od 2014 roku agenci nieruchomości nie muszą już posiadać licencji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, żeby wykonywać zawód, wielu pośredników mimo to ją uzyskuje, by potwierdzić posiadaną wiedzę i umiejętności. Wbrew opiniom części Polaków pośrednicy nieruchomości nie są dziś z reguły „ludźmi z ulicy”, a fachowcami posiadającymi wykształcenie kierunkowe z zakresu obrotu nieruchomościami lub mającymi na koncie liczne ukończone kursy zawodowe.
Dobry pośrednik nieruchomości – jak go znaleźć?
Jak podkreślają eksperci Gratki, przy wyborze pośrednika nieruchomości najważniejsza jest… cierpliwość. Pośpiech to najgorszy doradca, a osoba, która wybierze pierwszą agencję z brzegu, licząc na szybką sprzedaż domu czy mieszkania, często boleśnie się rozczaruje. Do poszukiwań godnego zaufania agenta nieruchomości trzeba zabrać się tak samo jak do poszukiwań każdego innego fachowca – na spokojnie i z głową.
– Jedna ze starych prawd na temat rynku nieruchomości brzmi: zadowolony klient to najlepsza reklama – mówią przedstawiciele serwisu ogłoszeniowego Gratka. – Warto więc w pierwszej kolejności zapytać o radę znajomych i rodzinę. Jeśli korzystali z usług konkretnego pośrednika i są usatysfakcjonowani, my też możemy mu zaufać. Pamiętajmy jednak, żeby wypytać dokładnie o przebieg współpracy!
Poza opiniami znajomych bardzo ważne będą też opinie o pośrednikach nieruchomości w internecie. Te trzeba oczywiście traktować ostrożnie, jednak przyjrzenie się, co ludzie sądzą na temat współpracy z daną firmą, może nam sporo powiedzieć. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jaki jest stosunek opinii pozytywnych do negatywnych. Kilka recenzji „na plus”, choćby nawet wychwalających pośrednika pod niebiosa, nie zrównoważy dziesiątek wypowiedzi „na minus”. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie argumenty za i przeciw się powtarzają. Jeśli już któraś osoba z rzędu podkreśla, że trudno jej się było z daną firmą skontaktować, my również zapewne będziemy mieli z tym problem.
W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na renomę firmy. Agencje rozpoznawalne, o ugruntowanej marce i silnej pozycji na rynku zostały sprawdzone przez tysiące klientów i z pewnością są godne zaufania. Nie znaczy to oczywiście, że mniej znane firmy należy z góry skreślić. Szczególnie na rynkach lokalnych małe, miejscowe firmy mogą się okazać lepszym rozwiązaniem niż ogólnopolskie giganty. Jeśli dana agencja dopiero zaczyna działalność, ale opinie na jej temat są dobre – również można dać jej szansę.
Warto wreszcie zwrócić uwagę na wszelkie dokumenty potwierdzające kwalifikacje agenta. Najlepsza będzie licencja pośrednika nieruchomości, którą wydaje Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Jak wspomnieliśmy, od 2014 roku dokument ten nie jest już niezbędny do wykonywania zawodu, jednak wielu pośredników i tak stara się go uzyskać, żeby podnieść renomę agencji. Serwis Gratka.pl przypomina również, żeby niezależnie od licencji PFRN zwracać też uwagę na inne dokumenty – certyfikaty, dyplomy, wyróżnienia itp. Ich brak nie skreśla pośrednika z góry, jednak ich obecność będzie zdecydowanie na plus.
Podsumowując – najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, by znaleźć agenta godnego zaufania, to w skrócie:
- opinie znajomych i rodziny,
- opinie w internecie,
- renoma firmy,
- licencja PFRN i inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje.
Pośrednik nieruchomości godny zaufania? Sprawdź efekty jego pracy w internecie
Dobry agent nieruchomości – co powinien wiedzieć i potrafić? To pytanie jest równie ważne jak renoma firmy, dla której pracuje. Odpowiedź brzmi: przede wszystkim powinien być w stanie rzetelnie i profesjonalnie przygotować naszą ofertę. Na szczęście w dzisiejszych czasach internet pozwala szybko ocenić efekty pracy pośrednika nieruchomości. Chcąc sprzedać, kupić czy wynająć mieszkanie lub dom, warto w pierwszej kolejności otworzyć przeglądarkę.
Eksperci serwisu Gratka radzą, żeby przed decyzją o zaufaniu danej firmie wejść na jej stronę i uważnie się jej przyjrzeć. Jeśli zamieszczone tam oferty domów, mieszkań czy działek są przygotowane niechlujnie, mają kiepskie zdjęcia i mało informacji, lepiej dwa razy się zastanowić. Istnieje bowiem duża szansa, że nasza oferta będzie się prezentować tak samo nieciekawie.
Warto też zwrócić szczególną uwagę na to, jak wygląda aktywność danej firmy w internecie. Poza profesjonalnie przygotowaną stroną większość agencji posiada konta na Facebooku. To kopalnia informacji – możemy tam sprawdzić, czy firma odpowiada na komentarze, jak odnosi się do wystawianych jej opinii i jak reaguje na ewentualną krytykę. Z postów na Facebooku możemy się też dowiedzieć, czy np. agencja organizuje wkrótce dni otwarte lub oferuje jakąś ograniczoną czasowo promocję.
– Trzeba jednak pamiętać, że brak profilu na Facebooku niekoniecznie kiepsko świadczy o agencji – przestrzegają eksperci serwisu Gratka.pl. – Część mniejszych, lokalnych firm rezygnuje z aktywności w mediach społecznościowych, bo mając zaledwie kilku pracowników, wolą skupić się na bezpośredniej współpracy z klientami. To nic złego!
Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki
Trzeba wreszcie pamiętać, że najważniejszym dokumentem określającym obowiązki pośrednika nieruchomości jest umowa, którą z nim zawieramy. Jeśli jej zapisy nie precyzują dobrze obowiązków agenta lub budzą nasze wątpliwości w jakimkolwiek innym aspekcie, nie warto ryzykować. Sygnałem alarmowym powinna być przede wszystkim informacja, że mamy zapłacić pośrednikowi za samo otrzymanie adresów wybranych dla nas mieszkań albo możliwość ich obejrzenia – agencja nie ma prawa żądać takich opłat!
Oto 15 skutecznych metod na szybszą sprzedaż mieszkania. Te ...
Gratka radzi: kwalifikacje to nie wszystko. Liczy się też osobowość
Eksperci serwisu Gratka.pl przypominają jednak, żeby zwracać uwagę nie tylko na wiedzę i doświadczenie agenta. Równie ważne jest to, jakie dana osoba robi na nas wrażenie. Dobry pośrednik nieruchomości powinien być przede wszystkim:
- otwarty,
- komunikatywny,
- umiejący słuchać,
- zaangażowany w sprawy klienta,
- entuzjastycznie nastawiony do pracy.
Wydawać by się mogło, że to rzeczy oczywiste. Zapomina o nich jednak zaskakująco wiele osób, szczególnie takich, które po raz pierwszy współpracują z agencją nieruchomości. Nie wystarczy, że upatrzony agent czy agentka wyglądają profesjonalnie i zachowują się uprzejmie. Jak rozpoznać fachowca godnego zaufania?
Eksperci Gratki radzą, żeby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy pośrednik faktycznie nas słucha i czy wykazuje zaangażowanie. Po czym to poznać? Agent zaangażowany będzie zadawał dodatkowe pytania dotyczące danej sprawy, próbując zebrać jak najwięcej informacji. Będzie też starał się jak najdokładniej określić potrzeby klienta, pytając go np. czy zależy mu bardziej na szybkim zakończeniu transakcji, czy może na uzyskaniu jak najlepszej ceny za dom czy mieszkanie. Zebrawszy dane, powinien z kolei mieć już w głowie plan działania i potrafić nam go przedstawić.
– Ufajmy pierwszemu wrażeniu, ale nie do końca – przestrzega serwis Gratka.pl. – Życzliwa atmosfera spotkania jest ważna, nie powinna jednak przesłonić nam ewentualnych sygnałów ostrzegawczych. Jeśli dany agent już na starcie wydaje się niezainteresowany tym, co mówimy lub zbywa nasze pytania milczeniem, współpraca raczej nie będzie układać się dobrze.
Warto też pamiętać, że dobry pośrednik nieruchomości to taki, który potrafi czasem być… niemiły. Nie chodzi tu oczywiście o nieuprzejmość (ta jest wykluczona), ale o to, żeby agent potrafił nam w razie potrzeby przekazać niezbyt przyjemną prawdę. Jeśli np. wystawiane na sprzedaż mieszkanie prezentuje się kiepsko, agent powinien zwrócić na to uwagę i zaproponować lekką zmianę aranżacji. Podobnie jeśli klient żąda zbyt wysokiej ceny za nieruchomość, dobry agent powinien umieć nakłonić go do obniżki i wyjaśnić, że w ten sposób zwiększa szansę na udaną transakcję.
Nieuczciwy pośrednik nieruchomości – co robić?
Branża pośrednictwa nieruchomości nie jest oczywiście idealna. Tak samo jak w każdej innej branży może się tu trafić osoba nierzetelna. Nieuczciwi pośrednicy nieruchomości to temat, który niepokoi wiele osób w Polsce i zniechęca do korzystania z pomocy agencji przy sprzedaży czy kupnie mieszkania, domu albo działki. Wiele osób zastanawia się też, na jakie sztuczki pośredników nieruchomości należy uważać.
– Dobrze również pamiętać, że każda agencja nieruchomości powinna mieć aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody – przypominają eksperci serwisu Gratka. – Skutecznie zabezpiecza ono klienta firmy przed stratami finansowymi i ułatwia dochodzenie swoich praw.
Jeśli uważamy, że nieuczciwy pośrednik nieruchomości naraził nas na szkody, warto w pierwszej kolejności omówić sprawę ze zwierzchnikiem agenta, którego zachowanie nam się nie podoba – być może sprawę uda się załatwić polubownie. W dalszej kolejności klient agencji może dochodzić swoich praw przed Polską Federacją Rynku Nieruchomości (tylko w przypadku licencjonowanych pośredników) lub lokalnym stowarzyszeniem pośredników nieruchomości (wszystkie agencje). Jeśli i to zawiedzie, pozostaje niestety już tylko droga sądowa.
Pośrednicy nieruchomości w Polsce zmieniają się na lepsze
Na szczęście, jak zapewniają eksperci Gratki, dziś nieuczciwi pośrednicy nieruchomości należą do rzadkości. Wydaje się, że nieufność względem agentów nieruchomości, jaką wciąż przejawia wiele osób, wynika z obserwacji tej branży w latach 90., kiedy rynek nieruchomości był dużo mniej uregulowany. Obecnie rozwiązania prawne związane z tą branżą są dużo lepsze, a nierzetelne firmy są szybko demaskowane i znikają z rynku.
Co więcej, agenci mają też coraz większe doświadczenie i coraz częściej rozumieją, że dobry pośrednik nieruchomości musi stale się rozwijać. W sytuacji silnej konkurencji pomiędzy pośrednikami na rynku pozostają tylko fachowcy o szerokich kompetencjach, potrafiący trzymać rękę na pulsie zmian.
– Tak samo jak mamy młodą gospodarkę, tak samo mamy młody zawód pośrednika – wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu Gratka Łukasz Kruszewski, Dyrektor ds. Marketingu w agencji freedom nieruchomości sp. z o.o. – I o ile można nam zarzucić swojego rodzaju ośli upór, to nigdy brak ambicji. A to one są kołem napędowym postępu. Myślę, że jak mało kto potrafimy przystosować się do zmieniającego się środowiska.
Warto też wspomnieć, że środowisko agentów nieruchomości jest coraz bardziej zwarte. Firmy coraz chętniej współpracują ze sobą w celu jak najlepszego zaspokojenia potrzeb klienta, a lokalne i ogólnopolskie stowarzyszenia pośredników sprzyjają wymianie doświadczeń oraz podnoszeniu kompetencji. Można zatem mieć nadzieję, że dobry pośrednik nieruchomości już wkrótce przestanie być w Polsce rzadkim okazem, a stanie się normą.
